Sağlık reformu tasarısı Senato'da

Amerika Birleşik Devletleri'nde tarihi önemdeki sağlık reformu yasa tasarısı bugün Kongre'nin üst kanadı Senato'da oylanacak.

Image caption Tasarı bugün TSİ 14:00'te oylanacak

Sağlık sigortası olmayan 31 milyon Amerikalının sigorta kapsamına sokulmasını amaçlayan yasa, Amerikan sağlık sisteminde onyıllardır yapılan en büyük reform olmaya aday.

ABD Başkanı Barack Obama, yasayı hazırlama sürecinin 'zorlu' geçtiğini, ancak tasarının son halinin 'desteği hak ettiğini' söyledi.

Senatodaki tasarı onaylanırsa, Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nden geçen tasarı ile arasındaki farklılıkların giderilmesi gerekecek.

Temsilciler Meclisi, geçen ayın başında daha yüksek finansman gerektirecek önlemler içeren bir yasayı onaylamıştı.

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Partililer Senato'daki sağlık reformu tasarısının 'pahalı, otoriter ve kişisel özgürlüklere tehdit' oluşturduğunu söylüyor.

Ancak tasarı için 60 senatörün oyu garantilendiği için, tasarının bugün Türkiye saatiyle 14.00'te oylanması ve büyük olasılıkla kabul edilmesi bekleniyor.

Obama'nın iç politika önceliği

Sağlık reformu Obama yönetiminin başlıca iç politika hedeflerinden biriydi. Ancak yasa tasarısına son halini vermek uzun ve karmaşık bir süreç oldu.

Obama kısa sürede tasarıyı yasalaştırmakta kararlı olduğunu söyledi.

Obama Amerikan PBS televizyonuna yaptığı açıklamada, 'Şu anda sağlık sigortası olmayan aileler var ve bu nedenle birilerinin hastalanması aileleri iflasa sürüklüyor' dedi.

Obama tasarının Senato'dan geçmesini sağlamak için önemli tavizler verdi.

Obama tavizler verdi

Bu tavizlerden en önemlisi, 'halk seçeneği' olarak bilinen hükümetin yönetimindeki bir sigorta türünden vazgeçmesi oldu.

Image caption Sağlık reformu Obama'nın başlıca iç politika önceliği

Ancak Obama önemli tavizler verdiğini reddetti ve tasarıda istediklerinin yüzde 95'ini elde ettiğini söyledi.

Obama, Temsilciler Meclisi'nden geçen tasarıyla Senato'daki tasarı arasındaki farkları gidermek için büyük bir uğraş vereceğini söyledi.

Senato'daki tasarı çoğu Amerikalının sigorta kapsamına girmesini öngörüyor.

Özel sigorta şirketlerinin, halihazırda hastalıkları olan kişileri sigortalamayı reddetmesi de yasaklanıyor.

Temsilciler Meclisi'nden geçen tasarıda 'halk seçeneği' adlı sigorta türü var. Ayrıca sağlık reformunun nasıl finanse edileceği konusunda da Senato'daki tasarıdan farklı düzenlemeler içeriyor.

Senato tasarıyı onaylarsa her iki Kongre kanadından temsilcileri içeren bir komisyon kurulacak ve iki ayrı tasarıyı tek metinde birleştirmeye çalışacak.

Daha sonra her iki kanat da ortaya çıkan uzlaşma tasarısını yeniden oylayacak. Onay alınırsa, tasarı Başkan'ın imzası ardından yürürlüğe girecek.

Varolan sistem

Halihazırda 65 yaş üzerindeki Amerikalılar Medicare, düşük gelirli anne babalar, çocukları ve belirli şekilerde özürlü olanlar Medicaid programı altında belirli sigorta haklarından yararlanıyor.

Ordu mensupları da ayrı bir bakım sisteminden yararlanıyor.

Geri kalan herkes ise kendisi için bireysel düzenlemelerini yapmak durumunda.

Ancak sağlık masrafları hızla artıyor; şirketlerin çalışanlarına sunduğu sigorta paketlerinde de prim ödemeleri maaş ödemelerinden dört kat hızlı artıyor.

Çalışanlar şimdi 9 yıl öncekinin iki katı prim ödüyorlar.

Sigortası olmayan, ya da kapsamı dar olan bir kişinin hastalanması ise mali yıkıma yol açabiliyor.

ABD'deki iflasların yarısının kısmen de olsa sağlık harcamalarından kaynaklandığı düşünülüyor.

ABD 2007'de sağlığa 2 trilyon 200 milyar dolar harcadı. Gayrı safi yurtiçi hasılanın yüzde 16,2'si olan bu tutar, diğer OECD ülkeleri ortalamasının iki katı.

Cumhuriyetçiler ise herkesin sigortalanmasını hedefleyen sistemin şahsi tercihe uygun sigorta olanaklarını kapatacağını savunuyor. Ayrıca maliyeti için yüklü yeni vergiler gerekeceğini öne sürüyor.

İlgili haberler