GÜNCEL:

AVRUPA
Son güncelleme: 28 Ocak 2010 - TSİ 12:31

Apple yeni ürünü iPad'i tanıttı

Bilişim devi Apple haftalardır merakla beklenen iPad adlı yeni tablet bilgisayarını tanıttı. Cihaz büyük bir iPhone'u andırıyor.

Steve Jobs iPad'i tanıtıyorn

iPad'in 10 saatlik pil ömrü olduğu belirtiliyor

Apple'ın Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs, dokunmatik ekranlı yeni cihazı ABD'nin San Fransisco kentinde düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttı.

Jobs, yeni cihazın dizüstü bilgisayarlarla iPhone arasındaki bir 'üçüncü tür' olduğunu söyledi.

Büyük bir iPhone'a benzeyen cihaz, film izlemek, fotoğraf kaydetmek ve internette gezmek için kullanılabiliyor.

Jobs, gazeteciler, uzmanlar ve bilişim endüstrisinin önde gelen isimlerinden oluşan dinleyici topluluğuna yaptığı konuşmada, 'Bu cihazın yaptığı şeyler olağanüstü. Şu ana kadar yaşadığınız en iyi internet deneyimini sunuyor.' dedi.

Apple'ın yeni cihazında 9,7 inçlik (yaklaşık 25 santimetre) dokunmatik bir ekran bulunuyor ve şirket cihazın pil ömrünün 10 saat olduğunu belirtiyor.

Apple'ın yeni ürünün özelliklerini sır gibi koruması nedeniyle yeni tablet bilgisayarın özellikleri basın toplantısına kadar tam bir muammaydı.

'Devrim yapabilir'

Yeni ürünün basın-yayın dünyasında da bir devrim yapabileceği kaydediliyor.

Apple'ın bazı gazeteler ve yayınevleriyle kitap ve gazetelerin bu yeni ürünle okunabilmesi için görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

Şirketin, bazı televizyon programları ve filmlerin de yeni cihazla izlenebilmesi için yayıncılarla ortaklık arayışında olduğu kaydediliyor.

Danışmanlık Şirketi Deloitte bu ürünle Apple'ın bu yıl bu cihazdan onbinlerce satabileceğini ve yıllık bir milyar doları aşan yeni bir pazar yaratabileceğini tahmin ediyor.

Ancak cihazın 700 ila 1000 dolar arası olması beklenen satış fiyatının meraklılarını caydırabileceği tahmin ediliyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.