GÜNCEL:

AVRUPA
Son güncelleme: 3 Haziran 2010 - TSİ 17:56

ORTA DOĞU

Gazze eylemcilerine İstanbul'da cenaze töreni

İstanbul'daki cenaze töreni, 3 Haziran 2010

İstanbul'daki cenaze töreni, 3 Haziran 2010

İsrail'in saldırısına uğrayan Gazze'ye yardım gemilerinde ölen sekiz kişi için İstanbul'da cenaze töreni düzenlendi.

Aynı saldırıda ölen İHH çalışanı gazeteci Cevdet Kılıçlar için yarın aynı camide tören düzenlenecek.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı saldırıda ölenlerin kimliklerini "Cevdet Kılıçlar, Necdet Yıldırım, İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Cengiz Akyüz, Cengiz Topçuoğlu, Cengiz Songür, Fahri Gündüz ve Furkan Doğan" olarak açıklandı.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in dokuz ceset teslim ettiğini ancak ellerindeki kayıp listesinin kabarık olduğunu söyledi.

İsrail'in, ilk 35 dakika silah kullanmadıklarını iddia ettiğini söyleyen Yıldırım, atılan gaz bombasından birçok kişinin yaralandığını, ayrıca ilk kullanılan mermilerin plastik ve ucu ince çiviye benzer mermiler olduğunu aktardı.

'Meşru müdafaa'

Gemide öldürülenlere cenaze töreni

Gemide öldürülenlerin cenaze töreni Fatih Camii'nde düzenlendi

Gemiye ilk inenlerden 10'unun etkisiz hale getirildiğini anlatan Yıldırım, ''Evet silahlarını aldık. Silahlarını kullansak bile yine meşru müdafaadır yaptığımız. Buna rağmen biz onlardan aldığımız silahların hepsini denize attık'' dedi.

İsrail, bazı askerlerin gemidekilerin saldırısına uğradığı ve yaralandığını söylemişti.

Adli Tıp Kurumu uzmanlarından alınan bilgiye göre, cenaze törenleri düzenlenen kişilerin ateşli silahlarla vurulduğu ve vücutlarında kurşun izlerinin olduğu belirlendi.

Ölenlerden birinin yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü de saptandı.

Gül'den sert açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıya ilişkin sert konuştu.

Gül, ''İsrail tarihin en önemli hatalarından birisini yaptı. Bu yanlışın ne büyük bir yanlış olduğunu ileride çok daha fazla anlayacaktır. Şüphesiz ki Türkiye kendi vatandaşlarına ve kendi gemisine karşı uluslararası sularda yapılan böyle bir saldırıyı asla affetmeyecektir. Soğukkanlı bir şekilde bunun gereğini yapacaktır'' dedi.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.