İran'dan Suriye'ye destek açıklaması

Son güncelleme: 7 AĞUSTOS 2012 - TSİ 20:23

İran, Suriye'nin önemli bir bölgesel ittifakın parçası olduğunu ve bu ittifakın parçalanmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşen İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Said Celili, Suriye'nin "direniş ekseni"nde önemli bir yeri olduğunu ve hiçbir biçimde bu eksenin parçalanmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Yorumcular "direniş ekseni" tanımlaması içerisinde İran, Suriye, Lübnan'daki Hizbullah ve Gazze'deki Filistinli İslamcı örgüt Hamas'ın bulunduğunu belirtiyor.

İki haftadır televizyonlarda görülmeyen Esad ise Celili ile görüşmesi sırasında görüntülendi.

Suriye devlet televizyonu Başkan Esad'ın "Suriye hükümetinin ve halkın ülkeyi teröristlerden temizleme" konusundaki kararlılığına vurgu yaptığını bildirdi.

Esad "ulusal diyalogun devam edeceğini" ve Suriye'nin "dış komploları engelleme kapasitesi"ne sahip olduğunu söyledi.

İran, Perşembe günü Suriye sorunu ile ilgili uluslararası bir toplantı yapılacağını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Ankara'da

Analiz

Jonathan Marcus
BBC Diplomasi Editörü

Suriye İran'ın en önemli müttefiklerinden biri. İran Devrimci Muhafızlar üyeleri Suriye'de aktif olabilir ve muhaliflerin 48 İranlıyı kaçırmış olmasının ardında yatan neden bu olabilir.

İran, bölgesel nüfuz bakımından Türkiye'yi rakip olarak görüyor. Mısır ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yenilenmesini ise "ılımlı Sünni İslam" ittifakı olarak değerlendirip kaygı duyuyor.

Esad rejiminin çökmesi İran'ı yalnızlaştırabilir. İran bölgede önemli bir güç konumunu korumak için diplomasi çabalarını yoğunlaştırıyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere Ankara'ya gelen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın açıklamasında, Suriye'de alıkonulan 48 İran vatandaşı ile ilgili görüştüğünü belirtti.

Türkiye'nin Suriye'deki muhalefetle temasları bulunduğuna işaret eden Salihi, ''Türkiye'nin bizim Suriye'ye hac amaçlı giden İran vatandaşlarımızın kurtarılmasında büyük bir rol oynayacağını düşünüyoruz'' dedi.

Türkiye ile İran'ın işbirliği ile Suriye'deki sorunun çözebileceğini belirten Salihi, ''Bölgenin istikrarını ve barışı korumak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Tüm önemli oyuncular harekete geçmeli ve bölgede barış ve istikrarı sağlamanın hepimizin çıkarına olduğunu bilmeli. Çünkü Suriye'de durumun kötüleşmesi hepimizi kötü bir duruma sürükleyecek'' diye konuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.