Yünlü mamuta klon umudu

Son güncelleme: 13 EYLÜL 2012 - TSİ 16:14

Sibirya'nın doğusunda iyi korunmuş mamut kalıntılarının bulunması, soyu çoktan tükenen bu hayvanı klonlamak isteyen bilim çevrelerinin umutlarını canlandırdı.

Rus bilim insanlarının önderlik ettiği uluslararası bir ekip, hayvanın tüyleri ve kemik iliğinde bozulmamış hücrelere rastladı.

Ancak bu hücrelerin canlı olup olmadığı laboratuvar testleri sonucu anlaşılacak.

Eğer canlı hücreler bulunursa 4-10 bin yıl önce soyu tükenen yünlü mamutları klonlamak, teorik olarak mümkün.

Hayvanın kalıntıları Sibirya'nın Yakutya bölgesinde Ağustos ayında, yaz-kış sürekli donmuş halde olan tabakanın metrelerce altında bulundu.

Ancak ekibin bir üyesi Reuters ajansına pek umutlu olmadıklarını söyledi.

Kuzeydoğu Federal Üniversitesi Profesörü Semyon Grigoryev "Klonlama için tek ihtiyacımız olan şey, tek bir canlı hücre. Bunu onbinlerce hücreye çıkarmak sorun değil." diye konuştu.

"Bölgemizdeki sürekli don sayesinde bazı hücrelerin canlı kalmış olacağını umuyoruz. Ama bu pek mümkün görülmüyor."

Grigoryev hücrelerin canlı kalmaları için yüzyıllardır sürekli -4 ile -20 derece arasında kalmış olması gerektiğini belirtiyor.

Bilim insanları geçmişte birkaç kez mamutları klonlamayı denedi ancak başarılı olamadı.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.