Kabil'de intihar saldırısı: 3 sivil öldü, 30 kişi yaralandı

Son güncelleme: 16 OCAK 2013 - TSİ 11:12

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Ulusal Güvenlik Dairesi'ne ait binaya düzenlenen intihar saldırısında 3 sivil öldü, 30 kişi yaralandı. Saldırıyı düzenleyen 5 kişinin öldürüldüğü kaydedildi.

Polisin açıklamasına göre, aynı bölgede bulunan bir otomobildeki patlayıcılar da etkisiz hale getirildi.

Başkent Kabil'de sık sık önemli binalara saldırılar düzenleyen Taliban, bugünkü saldırıyı da kendilerinin gerçekleştirdiğini açıkladı.

BBC'nin Kabil muhabiri Bilal Sarwary, saldırıya hedef olan bölgenin, genellikle içişleri bakanlığından pasaport ve kimlik belgelerini teslim almaya gelen sivillerle dolu olduğunu kaydediyor.

Afganistan istihbarat başkanı Zahir Zahir BBC'ye yaptığı açıklamada patlama alanındaki temizlik operasyonunun tamamlandığını belirtti.

Binadaki şiddetli patlamanın ardından çevrede silah sesleri duyulmuştu.

Güvenlik Dairesi, içişleri bakanlığı ve diğer resmi binaların yakınında yer alıyor.

Kabil merkezinde bulunan ve geniş güvenlik önlemleri ile korunan saldırı bölgesinde çok sayıda Batı ülkesinin elçilikleri de bulunuyor.

İntihar saldırısının yerel saatle öğleyin gerçekleştiği, ardından silah sesleri ve polis sirenleri duyulduğu ifade edildi.

Afganistan'da bulunan uluslararası askeri birlikler patlamayı ve silah seslerini doğruladı, fakat daha ayrıntılı bilgi vermedi.

Daire başkanı hedef alındı

Saldırı, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin ABD Devlet Başkanı Barack Obama'yı ziyaretinin ardından gerçekleşti.

Karzai bu ziyaretinde, gelecek yılın sonunda NATO birliklerinin çekilmesinden sonra Afganistan'ın geleceği konusunda müzakerelerde bulunmuştu.

Geçen ay Güvenlik Dairesi başkanı Asadullah Halid, Kabil merkezinde bulunan Taymeni bölgesinde Taliban'ın düzenlediği bir intihar saldırısında yaralanmıştı.

Taliban, saldırganın barış elçisi kılığında olay yerine gittiğini belirtmişti.

Eylül'den bu yana bu görevde olan Halid, Taliban'a karşı sert tutumuyla tanınıyor.

Militan grupların saldırılara devam etmesi Afganistan'da 2014 sonrası güvenlik sorularını gündeme getiriyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.