Cezayir'de kuşatma sürüyor

Son güncelleme: 17 OCAK 2013 - TSİ 13:18

Cezayir birlikleri, radikal İslamcı militanların yabancı görevlileri rehin aldığı doğal gaz işletmesini kuşattı.

Militanlar, Ayn Emnas'taki tesise Çarşamba günü baskın düzenleyip bir İngiliz ve bir Cezayir vatandaşını öldürmüştü. Cezayir yetkilileri tesislerde 20 yabancı ülke vatandaşının rehin tutulduğunu belirtti; eylemi düzenleyenlerse ellerinde 41 kişi olduğunu öne sürdüler.

Cezayir haber ajansı, tesislerdeki 30 Cezayirli görevlinin bugün kaçmayı başardığını duyurdu. Ajans, Cezayirli, çalışanların kaçmayı nasıl başardıklarını belirtmedi.

Doğal gaz tesislerini kuşatan Cezayir askerlerinin gece saatlerinde ağır silahlara sahip isyancı güçlerle çarpıştığı bildirildi.

Rehin alınanlar arasında Amerikan, Norveç, İngiliz, Fransız ve Japon vatandaşları da bulunuyor.

Cezayir İçişleri Bakanı Daho Veled Kabila, militanların rehinelerle birlikte ülkeyi terk etmek istediklerini ancak buna izin vermediğini söyledi.

Kabila, "Birkaç farklı ülkeden 20 civarında kişiyi rehin tutan militanlarla pazarlığa girmeyi reddediyoruz" dedi.

Bakan militanların Cezayirli olduklarını ve Kuzey Afrika'daki El Kaide örgütünün liderlerinden Muhtar Belmuhtar'ın emriyle hareket ettiklerini söyledi.

Belmuhtar'ın geçen yıl örgütün diğer liderleriyle görüş ayrılığına düşüp kendi grubunu oluşturduğu belirtiliyor.

Militanlar toplam 41 kişiyi kaçırdıklarını ve Cezayir vatandaşlarının serbest bırakıldığını söylüyor.

Kabila'nın açıklamasına göre ağır silahlı "terörist grup" Çarşamba günü yerel saatle 04.00'te işçileri taşıyan bir otobüse saldırdı.

Gaz sahası, Cezayir devletinin kontrolündeki petrol şirketi Sonatrach, BP ve Norveç şirketi Statoil tarafından işletiliyor.

Tesis, Cezayir'in 1300 kilometre güney doğusunda ve Libya sınırının 60 km batısında yer alıyor.

Militanların sözcüsü bir talep listesi yayımladıklarını duyurdu. Yabancıları rahin alan gruptan geldiği öne sürülen bir bildiride Mali'deki İslamcılara yöçnelik Fransız askeri müdahalesine son verilmesi isteniyor.

Doğal gaz yatağını Cezayir devlet petrol işletmesi Sonatrach ve Norveç şirketi Statoil ile birlikte işleten BP, bugün yayımladığı bildiride bazı çalışanlarının alıkonduğunu doğruladı ancak herhangi bir ayrıntı verilemeyeceğini kaydetti. BP, yöredeki durumun henüz çözüme kavuşturulamadığını ve hassas olduğunu kaydetti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.