Cezayir: 8 ülkeden 37 kişi öldü

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 18:40

Cezayir Başbakanı, militanların Ayn Emnas'taki doğal gaz tesisinde başlattığı rehin alma eyleminde, sekiz ülke vatandaşı 37 kişinin öldüğünü açıkladı.

Beş rehinenin akıbeti ise hâlâ bilinmiyor.

Başbakan Abdülmelik Sellal'in yaptığı açıklamada, 29 militanın öldüğü, üçünün de sağ ele geçirildiği bildirildi.

Sellal, eylemi gerçekleştiren militanlardan birinin Kanada vatandaşı olduğunu belirtti.

Dört gün süren eylem, Pazar günü Cezayir askerlerinin müdahalesiyle sona ermişti.

Militanların amacının tesisleri havaya uçurmak olduğunu belirten Başbakan, güvenlik kuvvetlerinin müdahale kararını övgüyle karşıladığını ve "Teröristlerin de bazı rehineleri başından vurarak öldürdüğünü" belirtti.

Sellal, kuzey Mali üzerinden Cezayir'e giriş yapan militanların Cezayir, Mısır, Tunus, Mali, Nijer, Kanada ve Moritanya uyruklu olduklarını açıkladı.

Mağrip El Kaidesi ile bağlantılı oldukları söylenen militanlar, Fransa'nın Mali'deki İslamcılara karşı giriştiği müdahaleye misilleme olarak rehine eylemini gerçekleştirdiklerini ifade etmişti.

Ancak Başbakan Sellal, militanların rehin alma eylemini iki ay önce planlanmaya başladığını belirtti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.