Kolombiya: FARC tek taraflı ateşkese son verdi

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 12:19

Uzmanlar, Kolombiya'da FARC gerillalarının iki aydır uyguladığı ve dün gece yarısından sonra sona erdireceklerini açıkladığı tek taraflı ateşkesi büyük ölçüde başarılı bulduklarını belirtti.

İki ay boyunca ateşkese uyulması örgüt içerisinde önemli bölünmelerin olmadığının göstergesi olarak değerlendirildi.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri FARC'ın ateşkesin sona ereceğine dair dünkü açıklaması, Devlet Başkanı Manuel Santos'un silahlı kuvvetlerin her türlü eyleme hazır olduğu açıklamasının ardından geldi.

FARC Küba'da başlayan barış görüşmeleri öncesinde iyi niyet göstergesi olarak tek taraflı ateşkes ilan etmişti.

Kolombiya hükümeti, gerillaların bu süreci yeniden silahlanma amacıyla kullanacağını öne sürerek ateşkese uymayı reddetmişti.

Barış görüşmeleri, Kolombiya'da 600 bin kişinin ölümüne yol açtığı tahmin edilen 50 yıllık silahlı çatışmalara son vermeyi hedefliyor.

'İki taraflı ateşkese hazırız'

FARC'ın baş müzakerecisi Ivan Marquez, Küba'nın başkenti Havana'da başlayacak yeni müzakere turuna çıkmadan önce dün yaptığı basın açıklamasında, "Kimsenin istemediği bir savaş aşamasına geri döndüğümüzü derin bir üzüntüyle bildiriyorum" dedi.

Marquez, hükümetin de uyması durumunda yeni bir iki taraflı ateşkes anlaşmasına gerillaların hazır olduğunu vurguladı.

Fakat Kolombiya hükümeti daha önceki açıklamalarında sadece barış anlaşması imzalanması halinde askeri operasyonlara son vereceğini ifade etmişti.

FARC müzakerecileri, iki aylık tek taraflı ateşkesi Kasım ayında ilan etmişti.

Kolombiya hükümeti, barış müzakerelerinin, gerillaları silahlı mücadeleden vazgeçirmeyi ve siyasi sürece katılmalarını sağlamayı amaçladığını belirtmişti.

Toprak reformu sorunu

Müzakerelerin geldiği en son aşamada FARC ile hükümet toprak reformu konusunu ele alıyor.

Her iki taraf da toprak mülkiyeti bakımından eşitsizlik sorununun ele alınması gerektiğini kabul ederken FARC hızla yeni yasalar çıkararak bu sorunun çözülemeyeceğini, barış görüşmeleri sonuçlanıncaya kadar beklenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Gerillalar, ülke topraklarının yüzde 20'sine denk düşen 25 milyon hektar toprağın yoksullara dağıtılması gerektiğini düşünüyor.

Müzakerelerde hükümeti temsil eden Humberto de la Calle bu talepler konusunda yorum yapmayarak gerillalara görüşmeleri hızlandırma çağrısı yaptı.

Ateşkes başarılı bulundu

FARC'ın dün yaptığı açıklamada, ateşkes süresince saldırıda bulunmadıkları, ordunun maruz kalmış olabileceği kayıpların ise savunma amaçlı saldırılardan kaynaklandığı ifade edildi.

Gerillalar kendi kayıpları konusunda bilgi vermedi; fakat ordunun gerilla kamplarına havadan düzenlediği iki bombardıman sonucunda en az 33 kişinin öldüğü düşünülüyor.

AP haber ajansının bildirdiğine göre, CERAC adlı bağımsız düşünce kuruluşundan Jorge Restrepo, tek taraflı ateşkesin uygunluğu konusunda "FARC içerisinde göreceli olarak küçük ayrılıkların" gözlendiğini ifade etti.

Nuevo Arco Iris adlı düşünce kuruluşunun yöneticisi Leon Valencia ise ateşkes sürecinde eylemlerde yüzde 87 azalma gözlediklerini belirtti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.