Delhi tecavüz davası hızlı mahkemede başlıyor

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 12:20

Hindistan'ın başkenti Delhi'de geçen ay toplu tecavüze ve saldırılara hedef olan ve daha sonra hastanede hayatını kaybeden 23 yaşındaki tıp öğrencisiyle ilgili dava süratli işleyecek özel bir mahkemede bugün başlayacak.

17 yaşındaki altıncı bir sanık ise ayrı bir şekilde çocuk mahkemesinde yargılanacak.

Sanıkların, suçlu bulunmaları durumunda idam edilebilecekleri belirtiliyor.

Hindistan hükümeti, tecavüz vakasının yol açtığı kamuoyu tepkisi nedeniyle, davanın hızlı bir mahkemede görülmesine karar vermişti.

Olay, Hindistan'da taciz, tecavüz ve kadınlara karşı muamele konularında tartışmalara yol açmıştı.

Ülke çapında protesto gösterilerine neden olan saldırıda, 23 yaşında üniversite öğrencisi bir genç kadın Yeni Delhi'de bindiği otobüste toplu tecavüze uğradıktan sonra dövülmüş ve sonra da yola fırlatılmıştı.

Genç kadın, 16 Aralık'ta uğradığı saldırı ardından kaldırıldığı hastanede günlerce yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesini yeni yıldan hemen önce kaybetmişti.

Sanıklardan Ram Singh'in avukatı, davanın Delhi dışında görülmesi için başvuruda bulunacaklarını; Delhi'de davanın önyargılı bir şekilde ele alınmasından endişe ettiklerini açıkladı.

Avukat, "Delhi'de adil yargılama görmeyeceğimizden eminiz" şeklinde konuştu.

Bir başka avukat ise, müvekkilinin işkence gördüğünü ve suçlu olduklarını itirafa zorlandıklarını söylemişti.

Kadın hakları konusunda çalışan sivil toplum kuruluşları, ülkede tecavüze karşı daha sert yasalar çıkarılması için kampanya yürütüyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.