Obama dördüncü kez ant içti

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 20:42
Barack Obama

ABD başkenti Washington'da düzenlenen ve yüzbinlerce insanın katıldığı törende Başkan Barack Obama ant içerek ikinci dönem için görevine başladı.

51 yaşında olan 44. Amerikan Başkanı, Yüksek Mahkemesi Başkanı John Roberts ile birlikte başkanlık yeminini etti. Obama aslında resmen dün, Beyaz Saray'da düzenlenen küçük bir törenle yemin etmişti. Amerikan Anayasası, Başkanların 20 Ocak'ta göreve başlamasını öngörüyor.

Obama, sol elini Amerikan yurttaş hakları lideri Martin Luther King Jr. ile Başkan Abraham Lincoln'e ait İncil'lerin üzerine koyarak başkanlık yeminini etti.

Böylece Barack Obama, Franklin Roosevelt'ten sonra dört kez yemin eden ikinci Başkan oluyor. 2009'daki yemin töreninde, sözcüklerin sıralamasında yanlışlık yapıldığı için ant içme işlemi Beyaz Saray'da tekrarlanmıştı.

Demokrat Başkan Obama, yaptığı konuşmada gelecek dört yıllık görev süresine ilişkin görüşlerini anlattı. Savaş ve uzun bir ekonomik krizle geçen bir on yılı geride bırakan Amerika'nın önündeki fırsatların sınırsız olduğunu söyleyen Başkan Obama, Amerikalılara, "biz bu an için varız ve bu anı hep birlikte yakalayacağız" dedi.

2095 kelimelik konuşmasını yaklaşık 18 dakikada tamamlayan Obama, sosyal ve ekonomik eşitlikle ilişkilendirdiği Amerikan özgürlükleri için topluca harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Obama ailesi

Obama, "Bizler, halk olarak, sayıca küçülen bir azınlığın büyük varlık sahibi olduğu; giderek artan büyüklükte bir grubunsa kıtı kıtına geçinebildiği ülkemizin başarılı olamayacağını anlıyoruz." dedi.

Başkan Obama, açık bir dille siyasi tavsiyelerde bulunmasa da, ABD'nin vergi sistemini elden geçirmesi, eğitim sisteminde reform yapması, seçim sistemini gözden geçirmesi ve iklim değişikliği sorununa eğilmesi gerektiğini bildirdi.

Bazılarının bilimsel verileri hala reddettiğini söyleyen Obama, "ancak kimse yanan ormanların, felce uğratan kuraklığın ve giderek daha güçlü olmaya başlayan kasırgaların yarattığı felaketlerden kaçamıyor" dedi.

Obama, kadınların, azınlıkların ve eşcinsellerin toplumsal eşitlik elde etmek için verdikleri mücadeleye de değinerek, "gerçeklerin en belirgini olan, hepimizin eşit yaratıldığı gerçeği, bize hala rehberlik eden yıldızdır." dedi.

Geride kalan dört yılda sürekli Cumhuriyetçilerle yoğun bir siyasi mücadele yaşayan Barack Obama, Washington'a, yapılan siyasetlerin üslubunun değiştirilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Törende Başkan Yardımcısı Joe Biden da, halkın ününde ant içerek görevine başladı. Ant içme törenine, eski başkanlar Bill Clinton ve Jimmy Carter'ın yanı sıra, Kongre'deki parti liderleri, bazı senatörler ve toplumun önde gelen isimleri de katıldı.

Yetkililer bugünkü töreni 700 bin dolayında kişinin izlediği kanısında. 2009'da, Barack Obama ABD'nin ilk siyah başkanı olarak yemin ettiğindeyse 1,8 milyon kişi törene katılmıştı.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.