Fotoğraflarla: Kral penguenleri yavrularına nasıl bakıyor?

Son güncelleme: 23 OCAK 2013 - TSİ 11:00

Fotoğraflarla: Kral pengueni yavrusuna nasıl bakıyor?

 • Antartika, Güney Georgia Adası'nda kral penguenleri
  Antartika'daki Güney Georgia Adası'nda Kanadalı doğal yaşam fotoğrafçısı Tony Beck'in objektifine yansıyan bu 'zikzak desen', sıra sıra dizilen yavru ve yetişkin kral penguenlerden oluşuyor.
 • Antartika, Güney Georgia Adası'nda binlerce kral pengueni objektife takıldı
  Beck "Penguen kolonisine yakın kumsallara çıkar çıkmaz, sayılarının çokluğu karşısında hayrete düşüyorsunuz.Göz alabildiğine her yer penguen dolu" diyor.
 • Antartika, Güney Georgia Adası'nda üç yavru penguen
  Kral penguenlerinin kuluçka evresi ve sonrasında yavrularını yetiştirmesi 14 ay sürüyor. Yavruların kalın, tüylü kürkleri onları Antartika'nın soğuk havasından koruyor.
 • Antartika, Güney Georgia Adası'nda bir kral pengueninin dikkat çekici siyah, sarı ve beyaz renkli tüylerine yakından bakış.
  Yetişkin kral pengueninin başının üzerinde parlak sarı tüyler var. Yetişkinler ve yavrular arasındaki renk farkı, bir araya geldiklerinde zikzak desen gibi görünmelerinin sebebi.
 • Antartika, Güney Georgia Adası'nda üç kral pengueni
  Beck, her biri yaklaşık 1 metre boyunda küçük askerler gibi yürüyen kral penguenlerinin tepeler ve ovalarda küçük gruplar halinde gezdiklerini anlatıyor.
 • Antartika, Güney Georgia Adası'nda kral penguenleri.
  Kral penguenleri yavrularına çok iyi ana-babalık ediyor. Ebeveynlerden biri yavruya bakarken, diğeri yiyecek aramak için 400 km. uzaklara kadar gidebiliyor.
 • Antartika, Güney Georgia Adası kıyılarını dolduran binlerce Kral pengueni.
  Yavrular biraz büyüyünce, iki ebeveynin birlikte yiyecek aramaya gidebilmesi için diğer 'gençlerin' yanına bırakılıyor. Yetişkinler kışın denize dönerek yavruları yalnız bırakıyor. Bu dönemde nadiren besleniyorlar.
 • Antartika, Güney Georgia Adası'nda kral penguenlerinin önündeki bir fok balığı
  Kumsallar bazen tehlikeli olabiliyor. Bazı fok balığı türleri ve katil balinalar penguenleri 'mideye indirmenin' peşinde. Penguenler kıyıda bir sürü cins fok balığından kaçmak zorunda.
 • Antartika, Güney Georgia Adası'nda iki Kral pengueninin sevgi gösterisi.
  Tony Beck'in gezisi, Güney Georgia Adası, Falkland Adaları ve Antartika yarımadasının kuzey ucunu kapsıyordu. Fotoğraflar: Tony Beck/Barcroft Media

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.