İsrail'de kritik seçim

Son güncelleme: 22 OCAK 2013 - TSİ 09:55

İsrail'de halk, parlamento üyelerini belirlemek için oy kullanmaya başladı.

Kamuoyu yoklamaları Başbakan Benyamin Netanyahu'nun yeniden seçileceğini ancak partisinin parlamento çoğunluğunun zayıflayacağına işaret ediyor.

Netanyahu, halkın 'İsrail'i bölüp zayıflatacak partilerle, birleştirip güçlendirecek partiler arasında seçim yapacağını' söyledi.

Gözlemciler Netanyahu'nun yeni bir sağ koalisyon kurmasının beklendiğini vurguluyor.

Daha öncekilerin aksine bu seçimlerde Orta Doğu barış süreci ana gündem maddelerinden biri olmadı. Partilerin seçim kampanyasında sosyal ve ekonomik meseleler öne çıktı.

Kamuoyu yoklamaları Netanyahu'nun lideri olduğu Likud ile İsrail Evimiz partisi ittifakının 120 üyeli Knesset'te (İsrail Parlamentosu) 32 sandalye kazanabileceğine işaret ediyor. 2009'da ayrı ayrı seçimlere giren bu partiler toplam 42 milletvekili çıkarmıştı.

Netanyahu'nun diğer sağ partilerin desteğiyle 63 sandalyeye ulaşarak yeniden hükümeti kurması bekleniyor.

'İsrail daha sağa kayacak'

Koalisyonun yeni bütçede anlaşamaması üzerine Netanyahu Ekim'de erken seçim kararı almıştı.

Likud-İsrail Evimiz ittifakı anketlerde sürekli önde olmasına karşın son zamanlarda aşırı milliyetçi Bayit Yehudi (Yahudi Evi) adlı parti güç kazanmaya başladı.

Resmi olmayan sonuçların bu gece açıklanması bekleniyor.

Netanyahu son seçim konuşmasında halkın son dakikada iktidar partilerine dönmeye karar vereceğine inandığını söyledi.

Netanyahu'nun eski özel kalem müdürü işadamı Naftali Bennett liderliğindeki Yahudi Evi iki devletli çözüm fikrine karşı çıkıyor ve Batı Şeria'nın bütük oranda ilhak edilmesi gerektiğini savunuyor.

Doğrudan Netanyahu'nun partisinin tabanını hedef alan Yahudi Evi'nin 14 sandalye kazanarak Knesset'teki üçüncü parti olması bekleniyor.

Halen sekiz sandalyesi bulunan İşçi Partisi'nin ise, hükümetin ekonomi politikalarına tepki duyanların desteğiyle 18 sandalye kazanarak ikinci parti olacağı tehmin ediliyor.

İşçi Partisi koalisyona katılma seçeneğini dışladı.

Bazı gözlemciler, bu seçimler sonunda İsrail'in daha sağa kayacağını, bunun sonucu olarak Filistinliler barış sürecinin daha da zorlaşacağını savunuyor.

Yeni dönemde İsrail'in İran'a yönelik tavrının daha da sertleşebileceği öne sürülüyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.