Prens Harry: Sıcak çatışmaya girdim

Son güncelleme: 22 OCAK 2013 - TSİ 13:15

İngiltere Kraliyet ailesi mensuplarından, Prens Harry son beş aydır Afganistan'ın Helmand bölgesinde İngiliz ordusunda görevliydi.

Bu ikinci gidişinde Apaçi helikopter pilotu ve topçu olarak görev yaptı.

Harry İngiliz, NATO ve Afgan askerlerini destekleme göreviyle dünyanın en gelişkin helikopterlerini kullanırken, kendi deyimiyle "can kurtarmak için can almaya hazır"dı.

Afganistan turunda Prens Harry ile mülakatlarda iki ana konu öne çıkıyor: Askerlik ve tehlike hevesi ile medyaya karşı nefreti, özellikle de İngiliz basınına.

Üniformalı yaşamından söz ederken Harry, ordunun kendisi için işten öte bir şey olduğunu, asker olmanın kendisinde "normallik" hissi yarattığını vurguluyor.

"Can kurtarmak için can almak"

Apaçi uçurmada uzmanlaşan Harry, bunun yanı sıra helikopterdeki silahları da kullanmış.

Helmand'daki Bastion Kampı'na vardıktan birkaç gün sonra, 28. doğum gününde, militanlar kampa büyük bir saldırı düzenlemişti. Bu saldırının kendisiyle alakalı olduğunu kabul etmek istemiyor ve "gerçekle yüzleşme" olarak tanımlıyor.

Yaptığı destek uçuşlarının yanı sıra kendisi de tetik çekmiş. Ne hissettiğini sorduğumuzda "Can kurtarmak için can almak gerekiyor. Adamlarımıza kötü şeyler yapmaya çalışanlar varsa onları oyun dışı bırakıyoruz" diyor.

Harry Afganistan'a ilk gittiği 2008'deki gibi cephede, ateş hattında olmayı, düşmana ve tehlikeye daha yakın olmayı tercih ettiğini söylüyor.

Harry'nin Afganistan'da görev yaptığı açığa çıkınca, güvenlik nedeniyle ilk ziyareti 10 haftada son bulmuştu. Bu defa havada görev yaptığı ve daha az riske maruz kaldığı için Savunma Bakanlığı Harry'nin orada görev yaptığını açıkladı.

Medyaya öfkeli

Harry, Helmand'da bile medyanın ilgisini çektiğini hatırlamak zorunda. Savaş bölgesinde olmak ilgi yoğunluğunun azalması bakımından biraz nefes almasını sağlamış. Ama "küçük yaştan beri" basının kendisini ele alış biçimine öfkeli.

Basının onu en son olay konusu etmesi Las Vegas'taki bir partideki çıplak resimleri yüzünden olmuştu. Bunun kendisini ve ailesini hayal kırıklığına uğratan bir davranış olduğunu kabul ediyor ve prens gibi davranmaktan çok asker gibi davranmakla ilgili olabileceğini söylüyor.

Fakat esas sorumluluğu medyada buluyor. "Medyanın bana karşı tutumu kabul edilir gibi değil" diyor.

Bu röportajların yapılması konusunda da fazla istekli olmadığını, kendisi Afganistan'a gelmeden önce medyanın anlaşmaya uyup spekülasyon yapmaması nedeniyle şimdi işbirliği yaptığını söylüyor.

Prens'in Afganistan'daki görevi tamamlandı; orduda daha ne kadar kalacağına karar vermediğini söylüyor.

Sıcak çatışmada görevli bütün İngiliz birlikleri 2014 sonunda Afganistan'dan çekileceği için oraya bir daha gitmesi sözkonusu olmayacak. Operasyonlardaki heycanın yarattığı "adrenalin" faktörü olmadan da orduda kalmasının nedeni de kalmayabilir.

Gazilerle ilgili yardım kuruluşlarında ve yaralı gazilerin Güney Kutbu'na keşif gezisinde yer alabileceğini belirtiyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.