Mali: İslamcı gruplar bölündü

Son güncelleme: 24 OCAK 2013 - TSİ 15:14

Algabass Ag İntalla

Mali'nin kuzeyinde etkili olan İslamcı gruplardan Ensar Din'in bölündüğü ve İslami Azawad Hareketi'nin diyalog çağrısında bulunduğu bildirildi.

Fransız haber ajansı AFP, İslami Azawad Hareketi (İAH) adlı grubun yayımladığı açıklamada "her tür radikalizmi ve terörizmi reddettiğini" bildirdi.

Açıklamada, grubun liderliğini Ensar Din'in önemli liderlerinden biri olan ve Kidal bölgesinde etkili Alghabass Ag Intalla'nın üstlendiği belirtiliyor.

Mali'nin kuzeyi 10 aydır üç İslamcı grubun kontrolü altında bulunuyor.

Mali'deki askeri darbenin ardından yaşanan kargaşa ortamından yararlanan İslamcı gruplar, laik Tuareg militanları ile birlikte hareket edip kuzeyde denetimi ele geçirdikten sonra Tuaregleri dışlamıştı.

Fransa, el Kaide bağlantılı İslamcı militanların Mali'yi "terörist bir ülkeye" dönüştüreceğini ve aralarında yabancı kökenlilerin de bulunduğunu ileri sürerek İslamcıların ilerleyişini durdurmak için bir süre önce Mali'ye asker göndermişti.

'Barışçıl çözüm arıyoruz'

İAH açıklamasında, grubun tamamının krize barışçıl çözüm arayışında olan Malililerden oluştuğu belirtildi.

Tuaregler, bağımsızlık istedikleri Mali'nin kuzeyini 'Azawad' olarak adlandırıyor.

Açıklamada "Kuzey doğuda denetimimiz altında olan Kidal ve Menaka bölgelerinde Malili yetkililerin ve Fransa'nın düşmanlıklara son vermesini ve herkesi sürece katan siyasi bir çözüme götürecek barış ortamını yaratmasını istiyoruz" denildi.

Ag Intalla, 2012'de Burkina Faso'da yapılan müzakerelerde Ensar Din'i temsil ediyordu.

Ensar Din esas olarak Mali'nin kuzey doğusunda etkili, Kidal ise Tuaregler için önemli bir merkez.

Fransa ve Mali askerleri bu hafta militanların denetimindeki bazı bölgeleri geri aldı.

İslamcı grupları kuzeyden sürmek için Afrika ülkelerinden de Mali'ye asker gönderilmeye başlandı.

Paris merkezli bir insan hakları örgütü, Mali ordusunun bir dizi infaz gerçekleştirdiğini açıkladı.

BBC muhabiri Mark Doyle, Batılı güçlerin İslamcı militanlara karşı savaştığı vurgusunun öne çıkarıldığını, oysa çoğunluğu ülkenin güneyindeki siyahi Afrikalılardan oluşan Mali ordusunun, kuzeydeki Arapları ve Tuaregleri hedef almasının olaya ırksal bir boyut da kattığını vurguladı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.