Kızının infazında ısrar edenleri bağışladı

Son güncelleme: 24 OCAK 2013 - TSİ 14:11

Adaletsiz yargılama, belge yolsuzluğu iddiaları arasında Suudi Arabistan'da başı kesilerek öldürülen hizmetçi kadının ailesi, ölüm cezasında ısrar eden davacı aileyi bağışladığını açıkladı.

Rizana Nafik'in baktığı bebeğin ölümüyle ilgili dava idam cezasıyla sonuçlanmış; sanık infaz edilmişti.

Nafik'in ailesi 2005'teki kararın ve infazın yanlış olduğunu, kızlarının masum olduğunu savuna geldi.

Kesin olan bir şey var; o da bebeğin nefessiz kalarak öldüğü ama "nasıl olduğu" iki aileyi karşı karşıya getiriyor.

İdam edilen hizmetçinin annesi

"Kimseyi suçlamanın bir anlamı yok, Rizana artık hayatta değil"

Şimdi hayatta olmayan hizmetçi, bebeğin boğazına bir şey kaçtığını onun için nefessiz kaldığını beyan ediyor; bebeğin ailesi ise çocuklarının hizmetçinin elinde boğazlanarak öldürüldüğünü iddia ediyor ve idam cezası istiyor.

İki ailenin iddialarını karşı karşıya getiren ölümün başlattığı yargı süreci Sri Lanka'lı aile için de bir "karanlığı" ifade ediyor, zira, aile kızlarının idam edildiğini basından duyduklarını söylüyor; kızlarının akıbetini öğrenmek için 8 sene beklediler.

"Çocuk idam mahkumu"

Hangi koşul ve niyetle olduğu net olmayan koşullar altında yaşı büyütüldüğü anlaşılan Rizana Nafik "suç" işlendiğinde 17 yaşında bir küçüktü.

BBC muhabiri Charles Haviland adaletin tecellisinde aksaklık olabileceğine işaret eden bir belgeye ulaşmış olabilir; muhabirimiz gerçek olduğunun teyit edilebileceğini söylediği belgenin Rizana Suudi Arabistan'a gittiğinde 17 yaşında olduğunu gösterdiğini söylüyor.

İnsan hakları grupları, Rizana'nın infazının göstermelik bir davanın sonucu olduğunun tercüman ve avukat sağlanmamasından anlaşıldığını söylüyor.

Annesi Rafina Nafik "Kimseyi suçlamanın bir anlamı yok, Rizana artık hayatta değil" diyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.