Eski CIA ajanına 30 ay

Son güncelleme: 25 OCAK 2013 - TSİ 21:12

Amerika Birleşik Devletleri'nde eski bir CIA ajanı bir istihbarat görevlisinin adını medyaya sızdırmak suçundan 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.

48 yaşındaki John Kiriakou, 2012'de istihbarat yasasının ihlali kapsamındaki suçlamaları kabul etmişti.

ABD'de 27 yıldır hiç kimse bu yasayı ihlalden hüküm giymemişti.

Kiriakou, bazı tutsaklara, sorguları sırasında işkence yaptıkları öne sürülen bir ajanının adını ifşa etmekle suçlanıyor.

Avukatları, Kiriakou'nun CIA içindeki sorunlara dikkat çekmeye çalıştığını savundu.


Savcılık, Kiriakou'nun "şöhret" peşinde olduğunu iddia ederken yargıç yasalar izin vermediği için sanığa daha fazla ceza veremediğini söyledi.

Savcılara göre, Kiriakou hakkındaki soruşturma 2009'da, Guantanamo'daki bazı tutsaklarda kendilerini sorgulayan CIA ve FBI görevlilerinin fotoğraflarının bulunduğunun ortaya çıkması üzerine başlatıldı.

İncelemenin sonunda Kiriakou'ya ulaşıldı. Mahkeme kayıtlarına göre Kiriakou bir gazeteciye bir gizli ajanın adını sızdırdı.

Bu gazetecinin de ismi, Guantanamo tutsaklarından birinin avukatı için çalışan bir araştırmacıya ilettiği belirtiliyor.

Kiriakou CIA'de 1990-2004 yılları arasında görev yaptı.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.