Diyabet hastaları böbreklerine iyi bakmalı

Son güncelleme: 25 OCAK 2013 - TSİ 15:30

Uzmanlar, Tip 2 diyabet hastalarının ömrünü uzatmanın en iyi yolu olarak böbreklerin korunmasını önerdi.

Washington Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, diyabet hastalarında böbrek hastalıklarının ortaya çıkması sonucu erken ölüm riski oluştuğunu ortaya koydu.

Diyabet teşhisinin geç konması ya da teşhis konduktan sonra düzenli kontrollerin yapılmaması nedeniyle gözde, uzuvlarda ve böbreklerde ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Amerikan Nefroloji Derneği Dergisi'nde yayımlanan araştırmada, 15 bin sağlıklı ve diyabet hastası yetişkin arasındaki ölüm oranları 10 yıl boyunca izlendi.

Diyabet hastası olmayanların yüzde 9,4'ü, diyabet hastalarının ise yüzde 42,3'ü aynı zamanda böbrek hastası idi.

10 yıllık araştırma süresinde ölüm oranının, diyabet ve böbrek hastası olmayanlarda yüzde 7,7, sadece diyabet hastası olanlarda yüzde 11,5 iken, her iki hastalığa sahip olanlarda yüzde 31,1'e tırmandığı gözlendi.

Araştırmada görev alan Dr Meryem Efkaryan, Tip 2 diyabet hastalarına daha yoğun tedavi uygulanması ya da böbrek hastalığının engellenmesi yoluyla erken ölüm vakalarının azaltılabileceğini söyledi.

İngiltere Diyabet Vakfı yetkilisi Cathy Moulton, erken teşhis durumunda diyabete bağlı böbrek hastalığının tansiyon ilaçları ile kontrol altında tutulabileceğini belirtti.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.