Goldman Sachs: Krizde en kötü dönem aşıldı

Son güncelleme: 25 OCAK 2013 - TSİ 13:57

Goldman Sachs Yürütme Kurulu Başkanı Lloyd Blankfein, BBC'ye verdiği mülakatta küresel krizde en zor dönemin atlatıldığını savundu.

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu zirvesi sırasında BBC Ekonomi Editörü Stephanie Flanders'a konuşan Blankfein, "Kriz anının aşıldığını düşünüyorum" dedi.

Blankfein'e göre, geçen yıl sözü edilen en korkutucu sorunlar artık gündemden düşmüş durumda.

Yönetim Kurulu Başkanı Blankfein bankanın, İngiltere'de karşı karşıya kaldığı eleştirilere rağmen, çalışanlarına prim ödemeleri yapmasını da savundu.

Goldman Sachs, bu aybaşında İngiltere'deki iştiraklerinde prim ödemesi yapmayı erteleme kararını geri almıştı.

Biz kamusal bir varlığız, halkın iyi niyeti üzerinden yaşıyoruz ve bu nedenle de, eleştiri olarak algıladığımız yaklaşımlara karşı tutumumuzu değiştirdik.

Küresel ekonomi ve mali sistemin mevcut durumuyla ilgili değerlendirmeler de yapan Blankfein, "iyimser olmak için çok neden" olduğunu söyledi.

Piyasada kaygı uyandıran bazı noktaların varlığını sürdürdüğünü de belirten Blankfein, mali krizle ilgili sorunlardan birçoğunun çözüme yakın olduğu yolunda işaretler olduğunu ifade etti.

Şirketlerin kârlarını yeniden artırmaya başladıklarını da belirten Blankfein, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın başka yerlerinde emlak durumunun gelişmekte olduğunu da belirtti.

Goldman Sachs bu ay 2012 yılı gelirini 7,5 milyar dolar olarak ifade etmişti.

Uzmanlar bu sonuçları, bankanın mali krizin ardından durumunu düzeltmeye başladığının işareti olarak yorumlamışlardı.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.