Kuzey Kore Güney Kore'yi yaptırımlar konusunda uyardı

Son güncelleme: 25 OCAK 2013 - TSİ 11:18

Kuzey Kore, üçüncü kez nükleer deneme yapacağı açıklamasından bir gün sonra bir uyarı daha yayınladı.

Pyongyang yönetimi, Güney Kore'nin Birleşmiş Milletler yaptırımlarına katılması durumunda "fiziksel-karşı önlemler" alacağını açıkladı.

Tehdit, Kuzey Kore'nin Amerika Birleşik Devletleri'ni hedef aldığı belirtilen üst düzey nükleer deneme yapacağı açıklamasından 24 saat sonra geldi.

Beyaz Saray bu hamleyi kınadı ve "gereksiz şekilde provokatif" olarak niteledi.

Kuzey Kore, geçmişte 2006 ve 2009 yıllarında iki kez nükleer deneme yapmıştı. Yönetim üçüncü denemenin hangi zaman diliminde yapılacağıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Bu uyarı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'nin son füze denemesini kınaması ve yaptırımları genişletmesi kararının ardına rastlıyor.

Kuzey Kore, füze denemesinin tek amacının yörüngeye bir uydu yerleştirmek olduğunu belirtiyor.

İkinci uyarıda, "Eğer kukla hain grubu, BM 'yaptırımlarına' katılırsa, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) güçlü fiziksel karşı tedbirler alacağız" denildi.

Kuzey Kore, yaptırımları kendisine karşı bir savaş ilanı olarak gördüğünü de belirtti.

Salı günü kabul edilen BM kararları Pyongyang'a karşı mevcut yaptırımların çapını daha da genişletiyor.

Çin ise diyalog çağrısında bulunarak tüm tarafları itidalli olmaya davet etti.

Ancak Çin'in resmi gazetelerinden Global Times'ta çıkan bir yazıda, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapması durumunda, yardımın azaltılacağı uyarısında bulunuldu.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.