Dünyanın en büyük 'doping davası' başlıyor

Son güncelleme: 28 OCAK 2013 - TSİ 10:04

Spor dünyasının en büyük doping ağını yönettiği iddiasıyla hakkında dava açılan İspanyol hekim Eufemiano Fuentes bugün yargıç karşısına çıkıyor.

Soruşturma yedi yıl önce İspanya polisinin Madrid'de Fuentes'in muyanehanesine düzenlediği baskında bazıları önde gelen bisiklet sporcularına ait 200 kan ve plazma örneğini ele geçirmesiyle başlamıştı.

Yargılama sırasında bu sporcuların onlarcası tanık sıfatıyla ifade verecek.

Fuentes'in yanısıra kızkardeşi ve üç eski bisiklet sporcusu antrenörü de halk sağlığı yasalarına aykırı davranmakla suçlanıyor.

Sanıklar hakkında, suçun işlendiği tarihte İspanya'da bir dopingle mücadele yasası yürürlükte olmadığı için dopingle ilgili herhangi bir suçlamada bulunulamıyor.

Bu nedenle savcıların sanıkların eylemleriyle sporcuların yaşamlarını tehlikeye attıklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Savunma tarafının ise bu suçlamayı reddetmesi bekleniyor.

Davanın görülmesine bisiklet sporunun doping konusunda çalkantılı günler yaşadığı bir dönemde başlanıyor.

Yedi kez Fransa bisiklet turu şampiyonluğu kazanmış olan Lance Armstrong kariyeri boyunca doping yaptığını geçen hafta itiraf etti.

İspanya polisi Madrid, Zaragoza ve El Escorial kentlerinde Mayıs 2006'da gerçekleştirdiği operasyonlarda kan ve plazma örnekleri ele geçirmiş, bu örneklerin gelişmiş bir doping programından yararlanan bazı sporculara ait olduğu öne sürülmüştü.

Hakkında iddialar öne sürülen sporcular arasında eski Fransa Bisiklet Turu şampiyonlarından Alberto Contador'un da bulunduğu bildiriliyor. Contador'un da ifade verecek isimler arasında olduğu belirtiliyor.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı WADA, baskınlar sırasında ele geçirilen kan örneklerinin aralarında futbolcular ve tenisçilerin de bulunduğu bisiklet dışındaki sporculara ait olduğu bilgisinin kendilerine ulaştırıldığını duyurdu.

Ancak Madrid'deki davanın sadece bisikletçiler üzerine odaklanması bekleniyor. Savcılar, ele geçirilen kan örneklerinde sadece bisikletçilerin isimlerinin tespit edilebildiğini söylüyor.

İspanya Dopingle Mücadele Ajansı ise, bazı kanıtların sümenaltı edildiğine ilişkin iddiaları destekleyecek kanıt bulunmadığını savunuyor.

Mart ayında kadar sürecek yargılama sırasında sanıkların suçlu bulunmaları durumunda iki yıla kadar hapis ve yine iki yıla kadar meslekten men cezalarına çarptırılmaları söz konusu olabilecek.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.