Komadaki Ariel Şaron'da 'beyin aktivitesi'

Son güncelleme: 28 OCAK 2013 - TSİ 17:30

İsrail'in 2006'dan bu yana komada olan eski başbakanı Ariel Şaron'un beyin aktivitesinde "ciddi canlanma belirtileri" görüldüğü açıklandı.

İsrailli ve Amerikalı bilim insanlarından oluşan ekibin açıklamasına göre, Şaron üzerinde yapılan yeni testler dış uyarıcılara tepki verdiğini gösterdi.

Doktorlar ailesinin fotoğrafları gösterildiğinde ve oğlunun sesi dinletildiğinde Şaron'un beyin aktivitesinde kıpırdanma gözlendiğini söyledi.

2006'da ağır bir felç geçiren 84 yaşındaki Şaron, o tarihten bu yana suni solunum cihazına bağlı olarak bitkisel hayattaydı.

Doktorlar Şaron'un dış uyarıcılara verdiği tepkinin "cesaret verici" olmakla birlikte, yeniden bilincini kazanacağı anlamına gelmediğini belirtti.

2001'de başbakan olan Şaron 2006'da felç geçirene kadar görevde kaldı.

Şaron 1982'de savunma bakanı iken ülkesinin Lübnan'ı işgalinin mimarı oldu.

İşgal sırasında İsrail ile birlikte hareket eden Lübnanlı Hristiyan milisler, İsrail'in denetimi altındaki iki kampta yüzlerce Filistinli'yi öldürmüştü.

İşgal altındaki Filistin topraklarında Yahudi yerleşimlerinin genişlemesine büyük destek veren Şaron, Filistin topraklarını İsrail'den ayıran duvarın inşa emrini de verdi.

İsrail onun başbakanlığı döneminde, 2005'te, Gazze Şeridi'ndeki asker ve yerleşimcilerini geri çekti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.