Mısır: Kara Blok terör örgütü ilan edildi

Son güncelleme: 30 OCAK 2013 - TSİ 08:28

Financial Times gazetesinde, geçen haftadan beri güvenlik güçleriyle çatışan gençlerin "Kara Blok" adı altında örgütlenmeye başladığına dikkat çekiyor.

Haberde, bu gençlerin, İslamcı hükümetin emrindeki güçlerle çatışmak için sosyal medya üzerinden çağrılar yaptığı aktarılıyor.

Savcı Talat Abdullah'ın "Kara Blok" grubunu "terörist örgüt" olarak tanımlayarak, onlar gibi siyah elbise giyip maske takanların tutuklanması emri verdiği belirtiliyor haberde.

Sayıları birkaç bini bulan bu gençlerin, bir yandan iktidara gelen Müslüman Kardeşler hareketine karşı tepkilerin şiddetini gösterdiği söyleniyor. Diğer yandan da, bu gençlerin hareketinin; liberallerin ve solcuların başını çektiği laiklik yanlısı muhalefetteki bölünmeye işaret ettiği vurgulanıyor.

'Yeni nesil pragmatik'

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nden siyaset bilimci İzzeddin Çukri ise “Mısır’daki yeni neslin çok daha pragmatik olduğunu ve geçmişin ‘büyük anlatılarını’ küçümsediğini” yazıyor gazetedeki makalesinde.

Çukri, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarına son veren devrimin arkasında esasen bu toplumsal değişimin yattığını belirtiyor ve ekliyor:

“Şimdi, Mısır’ın yeni yönetenlerinin eski reimin otoriterliğini tekrar etmesine yönelik her girişimin önüne dikileceklerdir.”

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.