FT: Erdoğan'ın söylemi yumuşuyor mu?

Son güncelleme: 29 OCAK 2013 - TSİ 11:43

Financial Times gazetesinin İstanbul mahreçli analizinde, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın çatışmalar karşısında "daha ılımlı bir söylem" kullanmaya başladığı belirtiliyor.

Daniel Dombey, kısa süre öncesine kadar Abdullah Öcalan'ın idamından söz eden Erdoğan'ın, şimdi Kürt sorununa çözüm arayışı çerçevesinde hapisteki PKK lideriyle dolaylı olarak görüşmekte olduğuna dikkat çekiyor.

Analizde, Erdoğan'ın Suriye'deki çatışmalar konusunda Devlet Başkanı Beşar Esad aleyhine söyleminin yerini, "Rusya ile ortak zeminde buluşma" çabasının aldığı da belirtiliyor. Bir yandan da, Suriye rejimine karşı savaşan İslami grupları açıkça destekleyen Körfez'deki Arap ülkeleriyle Türkiye arasında bir mesafe oluştuğu dile getiriliyor.

Analize göre, üçüncü bir değişim de Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri konusunda. Türkiye'nin AB üyeliği çabasının yeniden gündeme taşındığına dikkat çeken yazar, Fransa ve Almanya liderlerinin Ankara'ya davet edildiğini hatırlatıyor.

AB üyeliği konusundaki müzakerelerde yaşanan hayal kırıklıklarının ardından, kamuoyu anketlerinde halkın üçte ikisinin AB'ye tam üyeliğe karşı olduğu sonucunun çıktığını vurgulayan makale, Erdoğan'ın alternatif olarak Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üyeliği gündeme getirmesine de dikkat çekiyor.

'Başkan olma hevesi'

Dombey, bu değişimi geçen yılki gelişmelere bağlıyor. 2011'de % 50 civarında oy alan Erdoğan'ın, Arap Baharı'nı yaşayan ülkeleri gezisinde on binler tarafından karşılandığını ve ülke ekonomisinin % 8 civarında büyüdüğünü anımsatıyor yazar.

Analizde, 2012'deki gelişmeler ise şöyle özetleniyor:

"İçeride, 500'den fazla kişi PKK ile savaşta öldü. Suriye daha derinlere batarken, Türkiye etkinliğinin sınırlarıyla karşılaştı. Ekonomik büyüme ise % 3'e geriledi.

Dahası, Erdoğan'ın göz önüne alması gereken seçimler kapıda ve ülkenin Başkanı olmaya hevesli."

PKK ile savaşın sonra erdirilmesi çabasının bütün bu sorunlara yanıt olabileceğini vurgulayan makale, bu konudaki şüphelere rağmen kabinede yapılan değişikliklerin Erdoğan'ın iyi niyetinin göstergesi olduğunu vurguluyor.

'Kurnaz ve ileri görüşlü'

Analiz, şu ifadelerle son buluyor:

"Ankara'yı içeriden izleyenler, Erdoğan'ın son zamanlarda söyledikleriyle ilgili herhangi bir büyük teori kurulmaması gerektiği uyarısı yapıyor. Başbakan, her şeyden önce kurnaz ve ileri görüşlü olan, uzun oyunu içgüdüsüyle oynayan özgün bir politikacı. Varmak istediği nokta uzun süredir hararetli tartışmaların konusu.

Ve işte açılım ortada; söylemdeki değişim inkar edilemez. Orta Doğu ve esasen Avrupa, on yıllardır görülmeyen bir değişim halinde; içinde oldukları açmazlardan çıkmak için yapacakları çok şey var.

Aynısı, dünya sahnesinde yükselmekle olan güçlerden Türkiye için de geçerli."

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.