Fransız mahkemesi Peugeot'da işten çıkarmaları durdurdu

Son güncelleme: 29 OCAK 2013 - TSİ 15:01

Fransa'da bir mahkeme, Peugeot Citroen'deki yeniden yapılandırma planlarını, şirketin bazı işçileriyle gerekli müzakereleri yürütmediği gerekçesiyle askıya aldı.

8 bin işçinin işten atılmasına ve Paris'te bir fabrikanın kapatılmasına yol açacak olan planlar Fransa'da tartışma yaratmıştı.

Peugeot, Paris temyiz mahkemesinin planların uygulamasını ertelemesine rağmen, sendikalarla durumu müzakere etmeye devam edeceğini açıkladı.

Mahkeme, kesinti planını askıya alma kararını, şirketin Faurecia adlı taşeron şirketinde çalışanların şikâyeti üzerine aldı.

CGT sendikası mahkemeye Peugeot'nun Faurecia'daki iki işçi komitesini planları hakkında zamanında bilgilendirmediğini iddia ederek başvurdu.

Faurecia'ya ait iki atölyenin, şirketin Paris yakınlarındaki Aulnay fabrikasının kapatılmasından etkileneceği tahmin ediliyordu.

Peugeot, kesintileri uygulamayı planladığı yeniden yapılandırmayı Mart ayına kadar bitirmeyi planlıyordu.

Şirket, esas işgücü bünyesindeki çalışanlarıyla, önceden planlanan müzakerelere Şubat ayı boyunca devam edeceğini ve Faurecia'daki çalışanlarla müzakerelere de bir an önce başlayacağını açıkladı.

Fransız hükümeti, geçen yıl Peugeot'ya çağrıda bulunarak, planlarını geri almasını istemişti.

Diğer Avrupalı rakipleri gibi pazar daralması ile karşı karşıya kalan şirket giderleri kısmak için sağladığı istihdamda kesintiye gitmeyi hedefliyor.

Avrupa Birliği içinde araç satışları geçen yıl 2011'e oranla yüzde 8.2 oranında düşmüştü.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.