ABD'de vahşi hayatın 'en büyük düşmanı kediler'

Son güncelleme: 30 OCAK 2013 - TSİ 21:40

ABD'de yapılan bir araştırma, ülkedeki vahşi hayata karşı en büyük tehditlerden birinin kediler olduğuna işaret ediyor.

Bulgularını Nature Communications adlı dergide yayımlayan bilim adamları, tehdidin özellikle yabani ve başıboş kedilerden geldiği sonucuna vardı.

Araştırmaya göre, kediler her yıl milyarlarca hayvan öldürüyorlar.

Araştırmacılar, kedilerin bir yıl içinde öldürdüğü hayvan sayısının 1.4 milyar ile 3.7 milyar arasında olduğunu belirtiyor.

Ancak, evcil kedilerin de vahşi hayata zarar verdiği ve kedi sahiplerinin buna karşı önlem alması gerektiği de belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde vahşi hayvanların zehirlenme, yol kazaları gibi nedenlerden çok daha fazla bir şekilde kedilerin pençeleri arasında can verdiğini belirten araştırmada, evcil hayvanların öldürme içgüdüsünün de çok defa kayıt altına alındığı da ifade ediliyor.

Kedilerin küresel çapta 33 türün yok olmasında baş rol oynadığı tahmin ediliyor.

Ancak, kedilerin, kırsal alandaki etkilerini takip edip, kayıt altına almak daha zor.

Smithsonian Conservation Biology Institutue (SCBI) ve ABD Balık ve Vahşi Hayat Enstitüsünün ortak çalışmasında, kedilerin avcılık alışkanlıklarını belgeleyen geçmiş çalışmalardaki bulgular da gözden geçirildi.

Araştırma, kedilerin öldürme oranlarının önceden düşünülenden çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Bulgulara göre, kediler tahmin edilenden dört kat daha fazla kuş öldürüyorlar.

Amerika’ya özgü bazı kuş türlerinin tehlikede olduğu. Farelerin, kır sıçanlarının, sincapların ve tavşanların kediler tarafından öldürülme ihtimalleri en yüksek memeliler olduğu belirtiliyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.