Kolombiya ecstasy hapını yasallaştırıyor mu?

Son güncelleme: 30 OCAK 2013 - TSİ 11:01

Kolombiya'da adalet bakanlığı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullananların cezalandırılmamasını öngören yeni yasaya ecstasy gibi sentetik maddeleri de ekleyeceklerini açıkladı.

Adalet Bakanı Ruth Stella Correa, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı bir kararda "kullanıcı" konumundaki kişilerin cezalandırılmamasına hükmettiğini hatırlattı.

Adalet bakanlığının hazırladığı yasa taslağı, eski yasanın yerini alacak şekilde hazırlanıyor; var olan yasa kullanmak için bile olsa uyuşturucu bulunduranların cezalandırılmasını öngörüyor.

Hükümet, bu yeni yasayı uyuşturucu kullanımını azaltmak hedefini taşıyan politikasının bir parçası olarak hazırlıyor.

Hükümet yeni yasayla uyuşturucu ticareti ve ilgili konular hakkında yeni önlemler getiritiyor.

Yasa taslağına eleştiriyle yaklaşanlar sentetik uyuşturucuların dahil edilmesinin, kendi ifadeleriyle "karışıklığı" daha da artıracağını düşünüyor.

Karışıklığın bir boyutu olarak uzmanlar örneğin ecstasy hapı ve metafetaminlerin sentetik uyuşturucu olduğunu kabul ettiklerini söylüyor; kimileri ise buna eroinin de dahil olduğunu belirtiyor.

Hükümet bu yolda hazırlık için bir komisyon oluşturdu. Komisyon hükümetin 10 yıl içinde izlenen politikaları mercek altına aldı.

Eski devlet başkanı Cesar Gaviria'nın da üye olduğu komisyonun sekiz ay içinde rapor hazırlaması öngörülüyor.

Kolombiya'da hükümet baskıcı bir politika izleye geldiği uyuşturucu konusunda Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararlar ertesinde durumda değişiklik oldu.

Adalet bakanının sentetik uyuşturucularla ilgili açıklaması tartışmaları canlandırdı.

Yeni yasanın parlamentoya önümüzdeki birkaç ay için sunulması bekleniyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.