Türkiye 'basın özgürlüğünde geriledi'

Son güncelleme: 30 OCAK 2013 - TSİ 14:31

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 179 ülke arasında basına tanınan özgürlükler açısından Türkiye'yi 154. sıraya yerleştirdi.

Örgütün hazırladığı "Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması"nda Türkiye 2012 yılında 6 sıra yukarıdaydı.

RSF, Paris’te açıkladığı raporunda “Türkiye'de basın özgürlüğündeki kan kaybı, 2005 yılından beri sürüyor.” denildi.

2005 yılında Türkiye 98. sırada bulunuyordu.

"Ertelenen iyileştirmeler"

“Türkiye’de güvenlik paranoyası var.” tespitinde bulunan kuruluş, “Terörle mücadele adına, Türkiye demokrasisi bugün gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi haline geldi.” diyor.

RSF'nin dünyada gördükleri

Sıralamada ABD 32., İngiltere ise 29. sırada yer alıyor. Endekse göre basın özgürlüğünün en iyi korunduğu ülke Finlandiya. Onu Hollanda ve Norveç izliyor.

Avrupa Birliği'nin bazı ülkelerinde özgürlükler iyi bir seyir izlerken bazılarında durum kötüleşiyor: Macaristan ve Yunanistan 2013'te geriledi.

AB’nin 16 üyesi, sıralamanın ilk 30'daki yerini koruyor; bazı Doğu Avrupa ülkelerinde ise özgürlük karşıtı tutum daha da derinleşiyor.

Raporda ayrıca “Acaba, Terörle Mücadele Kanunu’nda defalarca vaat edilen fakat ertelenen iyileştirmeler, yetkililerle PKK arasındaki müzakerelerin yeniden başlaması, gerçek bir yaklaşım değişikliği doğurabilecek mi?” sorusuna yer veriliyor.

Listenin dibi değişmedi

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, sıralamayı yaparken, kıstas olarak, doğrudan ülkelerdeki rejimlerin niteliğinin dikkate almadıklarını, ancak haber üretme ve yayma özgürlüğünün, insan haklarını ihlal eden ülkelere kıyasla demokratik ülkelerde daha etkin korunduğunun ortaya çıktığını söylüyor.

Sıralamanın en sonundaki ülkeler ise geçen yıla göre değişim göstermedi. Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre basın özgürlüğü sıralamasında sonuncu ülkeler oldu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.