Volgograd anmalarda Stalingrad olacak

Son güncelleme: 1 ŞUBAT 2013 - TSİ 18:07

Stalingrad Savaşı'nın 70. yıldönümü

Stalingrad Savaşı'nın 70. yıldönümü

İzleyinmp4

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

Rusya'da, İkinci Dünya Savaşı anmaları sırasında, Volgograd kentinin eski adını alarak Stalingrad olarak anılmasına karar verildi.

Volgograd belediyesi, kent ile özdeşleşen ve tarihçilerin İkinci Dünya Savaşı'nın kesin dönüm noktalarından biri olarak gördüğü Stalingrad Savaşı'nın anmaları esnasında kentin eski adını alacağını açıkladı.

70 yıl önce bu haftai Sovyet askerleri, doğuya doğru ilerleyen Alman Nazi askerlerine karşı Stalingrad'da bir ölüm kalım mücadelesi vermişti.

Sovyet lider Jozef Stalin ile bağlantısından dolayı, kentin adı 1961'de Volgograd olarak değiştirilmişti.

Volgograd belediyesinin aldığı karara göre, hepsi de İkinci Dünya Savaşı ile ilgili olan altı farklı tarihte (2 Şubat, 9 Mayıs, 22 Haziran, 23 Ağustos, 2 Eylül ve 19 Kasım) kent yine eski adıyla anılacak.

Rusya'da hükümette olan Birleşik Rusya Partisi'nin idaresi altındaki belediye, "çok sayıda savaş gazisinin isteği üzerine" bu kararı aldıklarını açıkladı.

Muhalifler, kararın, Eylül'deki seçimlerde Birleşik Rusya partisinin popüleritesini artırma amaçlı olduğunu belirtiyor.

Devlet Başkanı Valdimir Putin iktidarı sırasında Stalin'in büyük bir savaş lideri olarak betimlendiğini düşünen bazı çevreler ise Stalin adının yeniden kullanılmasına karşı çıkıyor.

'Seçim sorunu'

Belediye kararına göre, anmalar sırasında Volgograd'ın simgesi olarak "Kahraman Kent Stalingrad" ibaresi kullanılacak. Ancak bu ibare resmi belgelere geçmeyecek.

Stalingrad Savaşı

Adolf Hitler'in 6. Ordusu Doğu Cephesi'nde hızla ilerleyerek 23 Ağustos 1942'de Stalingrad'a girdi.

Sovyet Kızıl Ordu, Volga nehrinin batı yakasında barikat kurarak kenti savunmak için ölüm kalım mücadelesine başladı.

Stalin "Teslim olmak yok!", Hitler ise "Geri çekilmek yok!" emri vermişti.

Kesin rakam bilinmemekle beraber, altı ay süren yoğun savaşta bir milyona yakın asker öldü.

Sanayi kenti Stalingrad sokaklarında, tank, tüfek, uçak kullanarak yakın mesafe çatışmalarla kenti savunan Kızıl Ordu askerlerine karşı, Alman askerleri kışın da devreye girmesiyle açlıktan ve soğuktan öldü.

Stalingrad zaferi Almanların geri çekilmesini sağlayarak İkinci Dünya Savaşı'nın gidişatını değiştirdi.

Muhalefetteki Adil Rusya partisinden belediye başkan yardımcısı Oleg Mikheyev bu kararın siyasi amaçlı olduğunu vurguladı.

Mikheyev "Volgograd-Stalingrad meselesi her seçimde gündeme gelir ve sonrasında unutulur" diyor.

Bölgede 35 bin imza toplayan komünistler, kentin adının Stalingrad olarak değiştirilmesi için mahkemeye başvurmayı planlıyor.

Adil Rusya partisi milletvekili Nikolay Leviçev "1961'de kentin adı Volgograd olarak değiştirildiğinde Stalin'e karşı tutum belirlenmiştir" diyor.

92 yaşındaki gazi Gamlet Dallatyan ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Stalin'in baskılarını gözardı etmediğini, ancak "isteseniz de istemeseniz de, yaptığı olumlu işleri görmek gerektiğini" ifade ediyor.

"Stalin nedeniyle değil, savaş sırasında o şekilde bilindiği için Stalingrad adını alması iyi olacaktır" diyor.

Daha önce Çaritsin olan kentin adı 1925'te Stalingrad, 1961'de de Volgograd olarak değiştirildi.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.