Küba'daki seçimde Castro da oy kullandı

Son güncelleme: 4 ŞUBAT 2013 - TSİ 06:17

Kübalı seçmenler rakip bir partinin katılmasına izin verilmeyen genel seçimler için sandık başına giderken eski devlet başkanı Castro aylar sonra halkın içine çıkarak oy kullandı.

Oy merkezine gelen 86 yaşındaki Fidel Castro bir saat kadar kalıp sohbet ederken BBC muhabiri çökmüş görünen liderin kısık ve zayıf bir sesle konuştuğunu belirtiyor.

Muhabirimiz Castro'nun ayrılırken çevresinin sarıldığını, alkışla uğurlandığını ekliyor.

Seçime komünist partinin onayladığı isimler aday olarak katılabildi.

Tek kamaralı ulusal meclisin 600 kadar üyesinin belirleneceği oylamada kilit siyasi konumlara getirilecek isimlerin de destek alması bekleniyor.

Siyasi gündemin baştan belirlendiği söylenen seçimlerin bir sonucu olarak, Raul Castro'nun meclis tarafından yeniden devlet başkanlığına seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İlk oturum 24 Şubat’ta

Komünist partinin seçimleri taban hareketinin sonucu olan bir oylama olarak sunduğunu belirten muhabirler yeni meclisin ilk oturumunu 24 Şubat'ta yapacağını belirtiyor.

Meclis toplandığında 20 yıl sonra ilk kez meclis başkanlığı seçimi yapılacak zira bu görevi yürüten Ricardo Alarcon seçimlere katılmadı.

Küba'da resmi-siyasi konumlar için dönem sınırlandırması bulunmuyor.

Devlet Başkanı Castro, böyle olmakla birlikte, başkanlığın iki dönemle sınırlandırılmasını öneriyor.

Partinin 'serbestsizlik' açıklaması

Seçimin serbest olmaması ile ilgili eleştiriler karşısında parti yetkilileri "çok partili sistemin yokluğunun yolsuzluğu ve paranın çıkar amaçlı işlevini devre dışı bıraktığını”; öte yandan seçimlerdeki yüksek katılım oranının sistemin katılımcı niteliğini kanıtladığını söylüyor.

Devlet Başkanı Raul Castro, Komünist Parti Kongresi'nde tıklayın geçen sene başında yaptığı konuşmada da tek parti yönetimini savunmuştu.

Komünist Parti üyesi olması şartı bulunmamakla birlikte adayların partiye yakın örgütlerden kabul ediliyor.

Küba'da 8 milyon seçmen olduğunu belirten Associated Press muhabiri 612 vekilin seçileceğini, yerel temsilci olarak da 1.600 kişinin belirleneceğini belirtiyor.

Yönetim 2008'deki oylamada katılımın yüzde 96,8 oranında olduğunu duyurmuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.