İsrail'de hükümet kurma görevi Netanyahu'da

Son güncelleme: 3 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:52

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres geçen ay yapılan seçimlerin ardından hükümeti kurma görevini Başbakan Benyamin Netanyahu'ya verdi.

Çoğunluğu elinde bulundurmayan Likud-Beitenu ittifakının başında olan Netanyahu, geniş tabanlı koalisyon kurmak istediğini söyledi.

Başbakan ayrıca Filistinlilerin barış görüşmelerine dönmesi çağrısında bulundu.

Muhabirler, Netanyahu'nun olası koalisyon ortaklarının diğer orta sağ ve dini gruplar olabileceğini; ama ortadaki partilerden de destek arayabileceğini söylüyor.

22 Ocak'ta düzenlenen seçimlerde Likud-Beitenu, meclisteki 120 koltuktan 31'ini kazanmıştı.

Milliyetçi Habayit Hayehudi (Yahudi Evi), 12; yeni orta parti Yesh Atid (Bir Gelecek Var) ise 19 koltuk kazanıp ikinci olmuştu.

Netanyahu gazetecilere yaptığı açıklamada "olabildiğince geniş bir hükümet kurmayı" hedeflediğini; önceliğinin de "İran'ın nükleer silah elde etmesini engellemek" olduğunu yineledi.

Başbakan ayrıca Filistin lideri Mahmud Abbas'a "barış görüşmelerine dönme" çağrısında bulundu. Taraflar arasındaki barış görüşmeleri Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki yerleşim birimi inşaatlarından dolayı tıkanmıştı.

Netanyahu'ya hükümeti kurması için altı hafta süre tanınıyor. İhtiyaç duyulması durumunda bu döneme iki hafta daha eklenebiliyor.

63 yaşındaki başbakan 2009 yılından beri bu görevi sürdürüyor. Netanyahu ayrıca 1996 ile 1999 arasında da başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.