Huhne: Trafik yalanı siyasi yaşamını bitirdi

Son güncelleme: 5 ŞUBAT 2013 - TSİ 15:10

İngiltere’de eski bakan Chris Huhne'un 10 yıl önce bir trafik cezasından kurtulmak için söylediği yalan parlamentodaki kariyerinin sonunu getirdi.

Mahkeme dosyasına göre, Liberal Demokratların önde gelen isimlerinden olan Huhne, 2003'te aşırı hız yaparken yakalanmış, trafik cezasını ise yolcu koltuğunda oturan eşi üstlenmişti.

Ancak 26 yıllık evliliğini sona erdirerek terk ettiği karısının yıllar sonra çıkıp polise ''gerçekleri anlatması'' bir dönem Liberal Demokratların lider adayları arasında yer alan eski Enerji Bakanı'nın siyasi kariyerinin sonu oldu.

Eski bakan bir sene önce adına sürülen lekeyi temizleyeceğine söz vererek kabinedeki görevinden istifa etmişti.

Ancak 10 sene önce bir trafik cezası konusunda yetkilileri yanıltmaktan suçlu bulunan eski bakan, şu anda hapis cezasıyla ve siyasi kariyerinin gurur kırıcı biçimde sona ermesiyle karşı karşıya.

İki senedir devam eden soruşturmanın ardından dün yargılanmak üzere mahkemeye çıkarılan Liberal Demokrat bakan, sürpriz biçimde iki yıldır suçlamaları reddettiği ifadesini değiştirdi.

10 yıllık yalan

Huhne mahkemede, yalan beyanda bulunarak adaleti yanılttığını kabul etti ve 10 sene önce aracı kendisi kullandığı halde, cezanın karısına kesilmesini sağladığını açıkladı.

Southwark Mahkemesi hakimi Huhne’nin cezasının daha sonra kararlaştırılmasına hükmetti.

Mahkemenin ardından eski bakan parlamentodaki milletvekilliği görevinden de istifa edeceğini açıkladı.

Güçlü bir siyasi karakter olan Huhne’nin istifası, Liberal Demokrat Parti açısından kritik bir süreci beraberinde getirecek.

İngiltere kanunlarına göre adaleti yanıltmanın cezası ''ömür boyu hapse'' kadar uzanıyor.

Chris Huhne’nin adaleti yanılmaktan suçlu bulunmasıyla sona gelen siyasi kariyeri İngiltere basınında bu sabah manşetlerdeydi.

Daily Mail gazetesi “Yalanları biten adam” başlığını kullanırken Guardian da benzer bir tonla “10 yıllık yalanla yıkıldı” ifadesini kullandı.

Aile meseleleri de ortaya çıktı

Bu arada mahkeme süreci, çoğunluğu kendi savunma ekibi tarafından mahkemeye sunulan kanıtlarla Chris Huhne’nin karmaşık aile sorunlarını da ortaya döktü.

Bakanla birlikte eski karısı Vicky Pryce’da sanık sandalyesine oturdu. Ancak hakim evlilik içi baskı gerekçesiyle Pryce’ın suçsuz olduğuna hükmetti.

Bu arada İngiliz medyasında Huhne’nin konuşması boyunca karısıyla tek bir defa bile birbirlerine bakmadıklarına dair haberler yer aldı.

Siyasetçinin mahkeme salonunda eski karısının arkasında, 26 yıllık evliliğin ardından karısını terk ederek beraber olduğu halkla ilişkiler danışmanı Carina Trimingham’ın oturduğu da basında yer alan ayrıntılar arasında.

Sona giden yol

12 Mart 2003 günü Stansted Havaalanından evine dönerken, aşırı hız yaptığı için trafik kameralarına yakalanan Huhne’nin evine trafik cezası gönderildi.

Olaydan iki ay sonra bakanın karısı bir arkadaşına kocasının kendisinin haberi olmadan olay anında BMV marka arabasını karısının kullandığını bildirdiğini ve bu durumun kendisini çok kızdırdığını anlattı.

Chris Huhne, bir Pazar gazetesinde biseksüel yardımcısı Carina Trimingham ile bir ilişki yaşadığına dair haberler yayımlanmasının ardından, 2010 yılının Haziran ayında Vicky Pryce ile olan 26 yıllık evliliğinin son erdiğini açıkladı.

Ardından The Sunday Times gazetesi Mayıs 2011’de yayımladığı bir haberde Chris Huhne’nin “kendisine çok yakın bir kişiyi” trafik cezasını üstlenmeye ikna ettiğini yazdı.

Eski bakan medyada yayımlanan bu haberleri neredeyse aldırmaz bir tavırla reddetti.

Daha sonra İşçi Partisi milletvekillerinden Simon Danczuk yine 2011’in Mayıs ayında konuyla ilgili polise resmi bir şikayette bulunduğunda Huhne “Bu iddialar gerçek değil. Daha öncede gündeme geldiler ve doğru olmadıkları kanıtlandı. Olayın polise intikal etmesinden çok menunum” dedi.

Ama yalan söylediğini ailesi de biliyordu.

Dava sürecinde Chris Huhne’nin 2011’de 18 yaşında olan oğlu Peter’ın, kendisine gönderdiği öfke dolu mesajlar da, eski bakanın yalan söylediğine işaret ediyordu.

İngiliz basınının geniş biçimde yer verdiği mesajlarda bakanın oğlu Peter Huhne’nin babasından annesini terk ettiği ve olayla ilgili gerçeği açıklamayı reddettiği için nefret ettiğini ortaya koydu.

Peter Huhne 21 Haziran 2010’da, bakanın karısından ayrılmasının ardından Peter’ın babasına “Seninle konuşmak istemiyorum, midemi bulandırıyorsun” diye yazdı.

Altı ay sonra bir başka mesajda ise Peter’ın, eski bakan Huhne’a, “Hepimiz arabayı senin kullandığını biliyoruz. Ya kabul edersin ya da sonuçlarına katlanırsın. Bana olayın böyle olduğunu söyledin. Yoksa bu da başka bir yalanın mı olacak?” diye yazdığı basında yer aldı.

Liberal Demokrat siyasetçi, soruşturma sürecinde ortaya çıkarılan deliller ışığında geçen sene 3 Şubat’ta adaleti yanıltmak suçuyla resmen mahkemeye sevk edilince enerji bakanı olarak görevinden istifa etmişti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.