Türkiye ve onlarca ülkeye işkence suçlaması

Son güncelleme: 6 ŞUBAT 2013 - TSİ 07:15

Amerika Birleşik Devletleri'nin 11 Eylül saldırılarından sonra terörizm bağlantılı derdest ettiği şüphelilere kötü muamele yapmasına onlarca ülkenin destek verdiği iddia edildi.

Merkezi New York'ta bulunan Açık Toplum Adalet Girişimi'nin raporunda adı verilen 50 ülke arasında Türkiye ve iki düzine kadar Avrupa ülkesi de bulunuyor.

"Desteği belgeledik"

Açık Toplum Adalet Girişimi, işkence programına gizli desteği belgelediğini, programa gizli bir NATO toplantısında destek alındığını iddia ediyor.

Açık Toplum Adalet Girişimi yetkililerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde bu ülkeler hakkında dava açılabileceğine işaret ettikleri anlaşılıyor.

Guardian muhabiri, işkence derecesine vardığı eleştirilerine hedef olan programın resmi olarak ileri-aşama-sorgulama-uygulamaları olarak anıldığını belirtiyor.

CIA başkan adayının onay toplantısı

Guardian muhabiri, CIA başkan adayı olarak Obama tarafından öne sürülen John Brennan, yarın kongre onay oturumuna katılacağı için raporun şimdi yayımlandığını ifade ediyor.

Guardian, Brennan'ın ileri-aşama-sorgulama-uygulamaları için geçmişte "terörle mücadele için hayati önemde" dediğini hatırlatıyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.