Baba Bush'un e-postaları hacklendi

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:29

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir hacker'ın eski ABD Başkanı George H W Bush ve ailesinin e-postalarını ve fotoğraflarını çaldığı bildirildi.

88 yaşındaki eski Cumhuriyetçi siyasetçinin bronşit nedeniyle hastanede bulunduğu sırada çekilen bir fotoğrafı internet üzerinden yayınlandı.

Çalınan e-postalar arasında Bush ailesinin bazı üyelerinin adresleri ve kişisel bilgilerinin de yer aldığı belirtiliyor.

Baba Bush'un sözcüsü Jim McGrath konuyla ilgili soruşturma açıldığını ve yorum yapamayacaklarını söyledi.

Smoking Gun haber sitesinin haberine göre hacker, Bush ailesinin birçok üyesinin e-posta adresini hackledi.

Hacklenen e-postalar arasında eski başkanın sağlığı ile ilgili bilgiler ve Başkan Barack Obama tarafından gönderilen kişisel bir not bulunuyıor.

Baba Bush, yedi haftadır bronşit tedavisi nedeniyle kaldırıldığı hastaneden 14 Ocak tarihinde taburcu edildi.

Hacklenen fotoğraflar arasında eski Başkan George W Bush'un fotoğrafları da yer alıyor.

Hackerın kullandığı takma ad "Guccifer."

Haberi yayınlayan siteye göre hacker, elinde eski Başkan'a ait bir kısmı hastanede bulunduğu döneme ait ilginç e-postalar olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi George H W Bush, 1989-1993 yılları arasında 41. ABD Başkanı olarak görev yaptı. Bill Clinton'ın seçimleri kazanmasıyla ise başkanlık görevi sona erdi.

CIA Başkanı ve Çin Büyükelçisi olarak görev yapan Bush, başkan olmadan önce Ronald Reagan döneminde 1981-1989 yılları arasında başkan yardımcılığı yapmıştı.

Oğlu George W Bush ise 2001-2009 yılları araasında 43. ABD Başkanı olarak görev yaptı.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.