İngiltere'de gıda krizi: Lazanyada dana eti yerine at eti

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 10:04

İngiltere'de bazı süpermarketlerde satılan hazır gıdalarda dana eti yerine at eti kullanıldığı ortaya çıktı.

Gıda Standartları Enstitüsü, bütün gıda perakendecilerine bütün ''işlenmiş dana et ürünlerinin'' testten geçirilmesi talimatı verdi.

Findus marka hazır gıda üreticisi firmanın hazırladığı lazanyaların bazılarının yüzde 100 at etinden yapıldığının anlaşılmasının ardından bu marka büyün ürünlerini süpermaktlerden çektiğini açıkladı.

Tüketicilerden özür dileyen şirket, sözkonusu lazanyaların üretildiği etlerin Fransa'da bir taşeron şirketten tedarik edildiğini duyurdu.

Gıda Standartları Enstitüsü Başkanı Catherine Brown BBC'nin sorularını yanıtlarken, son dönemde benzer olaylara sıkça tanık olunduğunu hatırlatırken, ''Bu da, bu olaylarda suç işlenmiş, sahtecilik yapılmış olmasının yüksek ihtimal olduğuna işaret ediyor. Gıda sektörünün burger, köfte ve lazanya gibi et ürünleriyle ilgili testlerini yapıp sonuçlarını hızla bize bildirmelerini istedik'' dedi.

Geçen ay da, süpermarket zincirleri Tesco ve Iceland ve Lidle'de satılan dana eti ürünlerinde at eti tespit edilmişti.

İki hafta sonra da müslüman mahkumların bulunduğu bir cezaevinde ''helal gıda'' olarak sunulan bazı ürünlerde ''domuz dna''sı tespit edilince kriz büyümüştü.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.