ABD'de 'katil' polis operasyonu

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:46

ABD'nin Los Angeles polisi, işten atılan ve iş arkadaşı da dahil üç kişinin ölümünden sorumlu tutulan eski polis memurunu yakalamak için büyük bir operasyon başlattı.

33 yaşındaki Christopher Dorner'in Perşembe günü bir polis memurunu öldürdüğü, iki kişiyi de yaraladığı iddia ediliyor.

Dorner, hafta sonu bir çifte ateş ederek öldürmekten de aranıyor.

Eski polis memurunun yanmış otomobili Los Angeles yakınlarındaki Büyük Ayı Gölü civarında bulundu. Polis tek tek evlerin kapısını çalarak bilgi topluyor.

14 sayfalık bir mektup yazan Dorner, aralarında polislerin de bulunduğu birçok kişiye tehditte bulunuyor.

Eski donanma rezervi olan Dorner, 2005-2008 yılları arasında polis memuru olarak çalışmış; ancak yalan ifade vermekle suçlanarak işten çıkarılmış.

Dorner, eğitim aldığı polis memuruna, şizofren bir adamı tutuklama sırasında tekmeleme suçlamasında bulunmuş.

Dorner'in 11 bin kelimeli mektubu, eski iş arkadaşlarına karşı suçlamalar ve kendi sorunlu çocukluğu ile ilgili bilgiler içeriyor.

Dorner, bunları yapmaktan hoşnut olmadığını, fakat adını temize çıkarmak ve Los Angeles polis teşkilatında köklü değişiklikler yapılmasını sağlamak amacıyla gerekli olduğunu söylüyor.

En son California'nın La Palma bölgesinde kalan Dorner'in mektubunda adı geçen kişiler için güvenlik önlemleri alındı.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.