ABD'nin kuzeydoğusu karla kaplanacak

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:38

ABD’nin kuzeydoğu kıyılarını tarihinin en büyük kar fırtınası vuruyor.

Kar fırtınası nedeniyle şimdiden yüzlerce uçuş iptal edildi.

Amerika’nın Büyük Göller Bölgesi’nden hareket eden ve bu sabahtan itibaren New England bölgesine soğuk rüzgarlar taşıyan fırtınanın elektrik kesintilerine ve ulaşım karmaşasına neden olacağı tahmin ediliyor.

Kar fırtınasının yarın sabah Cod Burnu’nun doğusunda en şiddetli halini alması bekleniyor.

'Çalışanlara izin verilsin'

Bazı bölgelerde bir metre civarında biriken kar yağışının, sürekli kuvvetli rüzgârın etkisiyle şiddetlendiği Boston’da okullar tatil edildi.

ABD Ulusal Hava Durumu Dairesi kutup ve alt tropikal hava sistemlerinin ikili etkisinin “tarihi bir fırtınaya sebep olma potansiyeli taşıdığını” duyurdu ve New Jersey’den Maine’e kadar acil durum uyarısında bulundu.

Saatteki hızı 55 kilometreye ulaşacak olan kasırga şiddetindeki rüzgârların kuvvetli akımlar oluşturacak.

Boston’da belediye başkanı Thomas Menino işyeri sahiplerine çalışanlarının evde kalmalarına izin vermelerini tavsiye etti.

Sandy'den dili yanan New York

Kasım ayında ABD’yi alt üst eden Sandy Kasırgası’ndan dili yanmış olan New York eyaletinde ise meşhur Staten Adası feribotunun seferleri azaltıldı.

Henüz okulların tatil edilmediği eyalette ikamet edenlerin en kötü duruma hazırlıklı olmaları uyarısı yapıldı.

Belediye başkanı Michael Bloomberg “Elektrik kesintisi ve ulaşım sıkıntısı ihtimalleri yüksek olduğundan New Yorkluların ilaç ve gıda gibi gerekli stokları yapmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.