Muhalif lider Şam'ı görüşme önerisini kabul etmeye çağırdı

Son güncelleme: 11 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:11

Suriyeli muhalif oluşum Ulusal Koalisyon’un başkanı Moaz el Hatip, cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı barış görüşmelerine başlama çağrısına olumlu yanıt vermeye çağırdı.

Hatip, Suriye Ulusal Koalisyonu’nun başkanlığına kısa bir süre önce seçilmişti.

Hatip, barış görüşmelerinin başlatılmasıyla ilgili olarak cumhurbaşkanı yardımcısı Faruk El Şara’yı görevlendirmesini istedi.

Hatip, görüşmelerde Suriye yönetiminin görevi bırakmasının kolaylaştırılmasının amaçlanması gerektiğini bu sayede daha fazla kan dökülmesinin önüne geçileceğini söyledi.

ABD’den Katip’e destek

Amerika Birleşik Devletleri, Hatip’in girişimini desteklediğini açıkladı ancak Şam yönetiminden bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı

Muhalif lider, birlikte hareket ettiği pek çok kişiyi geçen hafta öfkelendirmişti.

“Masaya otururum”

Hatip geçen haftaki açıklamasında, 160 bin mahkumun serbest bırakılması halinde hükümetle masaya oturacağını söylemişti.

Muhalefet daha önce yaptığı açıklamalarda cumhurbaşkanı Esad’ın görevi bırakmasını barış görüşmeleri için ön koşul olarak öne sürüyordu.

BBC’nin Lübnan’da bulunan muhabiri, çatışmalar devam ederken iki tarafta da tıkanıklığın siyasi yoldan aşılabileceği kanaatinin belirmeye başladığını belirtiyor.

Hatip, yaptığı açıklamada "rejimden Faruk el Şara’yı göndermesini istiyorum? Eğer bu kabul edilirse kendisiyle masaya oturabiliriz.” dedi

Yeni iletişim kanalları

Hatip, Almanya'da İran Dışişleri Bakani Ali Ekber Salihi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmeler yaptı.

Hatip burada ABD başkan yardımcısı Joe Biden ile de bir araya geldi.

Muhabirimiz yeni iletişim kanallarının açıldığına tanıklık edildiğini belirtiyor.

İran’ın çağrısı

İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat dün yaptığı açıklamada Suriye'nin sorunlarının askeri yollarla çözülemeyeceğini söylemiş, Suriye halkına ''ulusal anlayış ve serbest seçimler yapılması'' çağrısında bulunmuştu.

Suriye Savunma Bakanı Fahd el Freij de dünkü açıklamasında ordunun faaliyet sınırlarının aşırı zorlandığından, ölümleri engellemek için bazı alanlardan çekileceklerinden söz etmişti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.