Reyhanlı'da araçta patlama: En az 9 ölü

Son güncelleme: 11 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:34

Suriye sınırı yakınındaki Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda Suriye plakalı bir araçta patlama meydana geldiği bildirildi.

Türkiye basınında yer alan haberlere göre, patlamada çoğunluğu Suriye vatandaşı olmak üzere en az 9 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 30 kişi yaralandı.

NTV, patlamanın TSİ 15.00 civarında meydana geldiğini duyurdu.

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi NTV’ye, patlamanın Türkiye topraklarında meydana geldiğini söyledi.

Bomba yüklü araç mı, kaza mı?

AFP haber ajansı, Cilvegözü Sınır Kapısı'na pek çok ambulansın gönderildiğini aktardı.

Ajans, bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin verdiği bilgilere dayanarak, patlama nedeniyle çıkan yangında en az 15 insani yardım aracının zarar gördüğünü kaydetti.

Ancak olaya dair bu ayrıntılar henüz resmi kaynaklarca doğrulanmış değil.

Reuters haber ajansı ise Reyhanlı Belediye Başkanı Şanverdi’nin Türkiye televizyonuna, "hayatını kaybedenlerden 4’ünün Türk vatandaşı olduğunu söylediğini" aktardı.

Ajansa konuşan bir yetkili, patlamanın bir bombalı saldırı kaynaklı mı, yoksa sınırdan petrol kaçakçılığı yapılan bir araçta meydana gelen kaza sonucu mu olduğunun henüz belirlenemediğini söyledi.

İlk gelen haberlerde patlamaya Suriye tarafından atılan havan topunun neden olduğu öne sürülmüş, ancak daha sonra sınır kapısında ''bomba yüklü bir aracın infilak ettiği'' haberleri gelmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, olayla ilgili olarak, "Patlama tampon bölgede meydana geldi. Kuvvetli bir patlama, havan topu olmadığı anlaşılıyor" dedi.

Normal geçişlere kapalı

Cilvegözü Kınır Kapısı, Hatay'ın güneydoğu sınırında, Reyhanlı ilçesinin yerleşim yerlerinden kilometrelerce uzakta bulunuyor.

Özellikle ticaret geçişleri için yoğun olarak kullanılan Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle bir süredir kapalı tutuluyor.

Sınır kapısı bu süre zarfında ticari nakiller için kullanılıyor ve sadece Suriye pasaportlu kişilerin ve mültecilerin giriş çıkışlarına izin veriliyordu.

Ayrıca Suriye'ye yardımların da bu kapı üzerinden gönderildiği biliniyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.