Hatip: Şam'ın öneriyi kabul etmemesi çok olumsuz

Son güncelleme: 11 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:28

Suriye'deki muhalefet koalisyonunun liderlerinden Moaz el Hatib, Şam'ın barış görüşmeleri önerisini kabul etmediğini ve bunun "çok olumsuz" olduğunu söyledi.

Hatip, geçen ay yaptığı açıklamada siyasi mahkumların serbest bırakılması koşuluyla tıklayın müzakerelere başlayabileceklerini söylemişti.

Suriye Enformasyon Bakanı, Cuma günkü açıklamasında muhalifleri koşulsuz olarak görüşmeye çağırmıştı.

'Rejim fırsatı kaçırdı'

Hatib, önceki açıklamasında siyasi mahkumların Pazar gününe (dün) kadar serbest bırakılmasını, aksi halde müzakere önerilerini geri çekeceklerini söylemişti.

Muhalif lider, Facebook sayfasındaki açıklamasında "rejimin böylelikle diyalog fırsatını kaçırdığını" söyledi.

Bu arada, Suriye'de dün meydana gelen olaylarda, teyit edilemeyen bilgilere göre, 77 kişi öldü.

Brahimi-Hatib görüşmesi

Suriye Devrimi ve Muhalefet Güçleri Ulusal Koalisyonu Başkanı Hatib, Şam'ın müzakere önerilerine olumsuz yaklaştığına ilişkin açıklamasını Kahire'de Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi ile görüştükten sonra yaptı.

Suriye'de taraflar arasında müzakere çağrıları yapılıyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad tıklayın Ocak ayındaki açıklamasında muhaliflere bir yol haritası önermiş, muhalifler ise öneriyi reddetmişti.

Suriye'de yaklaşık iki yıldır süren çatışma ve şiddet olaylarında, Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, en az 60 bin kişi öldü.

Ülkede yaşandığı söylenen gelişmeler gazetecilerin faaliyetleri sınırlandırıldığı için kimi zaman teyit edilemiyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.