Barclays 3.700 kişiyi işten çıkaracak

Son güncelleme: 12 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:17

İngiltere'nin en büyük bankalarından biri olan Barclays 3,700 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

Barclays bu adımın, yeniden yapılanma stratejisinin bir parçası olduğunu ve 1,7 milyar dolar tasarrufta bulunma amacı taşıdığını vurguladı.

İşten çıkarılacakların 1,800'ü çoğu Asya'da olan yatırım bankalarından, 1,900'ü ise Avrupa'daki bankalardan olacak.

Toplam çalışanlarının sayısı 140 bin olan Barclays, İngiltere'de işten çıkarılacaklarlın sayısının çok düşük olduğunu belirtti.

Tazminat ödeyecek

Barclays son dönemlerde Libor ve benzeri skandallarla çalkalanmış, icra kurulu başkanı Bob Diamond'un Ağustos'ta istifa etmesi üzerine yerine gelen Antony Jenkins dönüşüm sözü vermişti.

2012 yılı kârında da büyük düşüş kaydeden, banka, 2011 yılındaki 5,9 milyar sterlin kârına karşılık geçen yılki brüt kârını 246 milyon sterlin olarak açıkladı.

Gerekli kalemler dikkate alındığında, bankanın kârı uzmanların beklentisi doğrultusunda %26 artışla 7,05 milyar sterline yükseldi.

Ancak banka, 2,45 milyar sterlini, müşterilerine yeterince bilgi vermeden sattığı bazı hizmetler nedeniyle tazminat ödemek için ayırdı.

Hissedarlara yanlış bilgi

Barclays son günlerde ciddi bir güven sorunu da yaşıyor.

Banka, hissedarlarına, 2008'de yapılan ve tarihinin en büyük yatırımı olan 3 milyar sterlinlik yatırımın kaynağı olarak Manchester City futbol kulübünün sahibi Şeyh Mansur'u göstermişti.

BBC'nin Panorama programının yaptığı bir araştırma, paranın Abu Dabi hükümetinden geldiğini ortaya çıkardı.

2008'de mali kriz başgösterdiğinde Barclays 7 milyar sterlinlik yeni bir yatırımla batmaktan kılpayı kurtulmuştu.

Bu paranın çoğunun Körfez ülkeleri Katar ve Abu Dabi'den geldiği ortaya çıktı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.