Fransa Türkiye'ye AB'de bir başlığı açıyor

Son güncelleme: 12 ŞUBAT 2013 - TSİ 20:37

Fransa Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik görüşmelerinde bloke ettiği 5 başlıktan birini serbest bırakmaya hazır olduğunu açıkladı.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki tam üyelik görüşmeleri 2005'te başlamıştı, görüşmeler durma noktasına geldi.

Reuters Ajansı, Paris'in bu açıklamasının sosyalist lideri Froncois Hollande'nin geçen sene cumhurbaşkanı olmasından sonra ilişkilerde gözlenen iyileşmenin işareti olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, görüşmelerin başlık olarak açılmasıyla ilgili değişikliğe karşın Hollande görüşmelerin sonunda Türkiye'nin tam üyeliğinin siyasi ve ekonomik kritirlere göre şekillenmesi gerektiğini söylüyor; bu açıdan Hollande selefi Sarkozy'den ayrılıyor.

Sarkozy, Türkiye'nin Avrupa'nın parçası olmadığını söylüyordu.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Paris'te yaptığı görüşmeden sonra, "22'nci başlık üzerinde görüşmelere başlamaya... hazır olduğumuzu ifade ettim" dedi.

Fransız diplomatlar bunu "siyasi bir mesaj, bir ilk adım" olarak niteliyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.