Eski Kırgız lidere 24 yıl ceza

Son güncelleme: 12 ŞUBAT 2013 - TSİ 19:36

Kırgızistan eski cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev görevi suistimal suçlamasıyla yargılandığı davada 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bakiyev yurtdışına kaçtığı için gıyabında yargılanıyordu.

Kurmanbek'in kardeşi Zinaiş de güvenlik birimlerinin başkanı olduğu dönemdeki icraatlarıyla bağlantılı olarak yargılanıyordu.

Zinaiş'in de cinayet suçlaması mahkeme heyeti tarafından sabit bulundu; sanık ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Zinaiş'e getirilen suçlamalar arasında üst düzey yetkililerden Meded Sadirulof'un öldürülmesinde dahli olduğu da bulunuyordu.

Eski devlet başkanı 2010 yılında görevden uzaklaüştırılmıştı; Kurmanbek'in devrilmesinde toplumsal olaylar ve gösteriler etkili oldu.

İki lider Belarus'a kaçmış, burada siyasi sığınma hakkı elde etmişti.

Kurmanbek yeni yönetimi tanımadığını açıklıyor.

Kırgızistan eski Sovyet cumhuriyetleri arasında en serbest yönetime sahip olanı olarak görülüyordu ancak 2005 yılındaki olaylar Askar Akayev'in uzaklaştırılması Kurmanbek'in göreve getirilmesiyle sonuçlanmıştı.

Kurmanbek'in dönemi siyasi tıkanıklığın belirleyici olduğu bir dönem oldu; muhalefetle de sert atışmalar oldu; muhalifleri devlet başkanının giderek otoriter bir eğilim sergilediği eleştirisini getirdi, yolsuzlukla suçladı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.