Papa halefinin seçilmesine müdahale etmeyecek

Son güncelleme: 12 ŞUBAT 2013 - TSİ 07:43

Papa'nın 'istifa' açıklaması

Papa ay sonunda görevi bırakacağını Vatikan'daki basın toplantısında açıkladı.

İzleyinmp4

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

Sürpriz bir kararla bu ayın sonunda görevden çekileceğini bildiren Papa 16. Benediktus'un halefinin seçilmesi sürecine müdahil olmayacağı belirtildi.

Papanın kardeşi, Georg Ratzinger BBC'ye yaptığı açıklamada, "Papa'nın gerek olması halinde halefine destek sunacağını" belirtti.

85 yaşındaki Papa istifasına gerekçe olarak ilerleyen yaşı nedeniyle fiziki ve zihni melekelerinin zayıflamasını göstermişti.

16. Benediktus yazılı açıklamasında, kararı tamamen "özgür iradesiyle" aldığını ve ilerleyen yaşı nedeniyle kiliseye liderlik edecek gücü kalmadığını söylemişti.

Papa "Tanrının karşısında vicdanımla defalarca hesaplaştıktan sonra, ilerleyen yaşım nedeniyle gücümün bu görev için yeterli olmadığına emin oldum" dedi.

Vatikan, yeni papanın Paskalya bayramından önce seçileceğini duyurdu.

16. Benediktus "Bugünün hızlı değişimler ve inanç dünyası ile yakından alakalı sorularla örülü dünyasında" kiliseyi yönetmenin hem fiziksel hem zihinsel kuvvet gerektirdiğini kaydettiği açıklamasını "son birkaç aydır bu güçlerimi öylesine yitirdim ki bana emanet edilen görevleri layığıyla yerine getiremeyeceğime kanaat getirdim" diye sürdürüyor.

Papa 16. Benediktus'un istifasının, kendisinin çok yakınındakiler için dahi sürpriz olduğu belirtiliyor.

İstifa çok nadir

Asıl adı Joseph Aloisius Ratzinger olan Alman asıllı eski Kardinal 16. Benediktus bu göreve 2005 yılında, Papa 2. Jan Pol'ün ölümünden sonra seçilmişti.

Vatikan şehir devletinin başkanı ve Katolik Kilisesi'nin başı olan 16. Benediktus, kilise tarihindeki 265. Papa idi.

Seçildiğinde 78 yaşında olan 16. Benediktus, Katolik Kilisesi tarihinde seçilen en yaşlı papalar arasındaydı.

16. Benediktus'un seçilmesi, Katolik Kilisesi'nin onlarca yıldır karşılaştığı en büyük fırtınalardan biri olan, rahiplerin çocuk tacizi skandalının patlak verdiği döneme rastlamıştı.

Papaların istifa ettiği geçmişte nadir de olsa görülmüştü ama normal koşullarda papalık yalnızca ölüm ve göreve mani ağır hastalık koşullarında sona eriyor.

Roma'daki BBC muhabiri Alan Johnston, Papa'nın istifa haberinin tamamen sürpriz olduğunu, öncesinde böyle bir gelişmeye işaret edin hiç bir söylenti duyulmadığını kaydediyor.

Papa'nın görevi resmen 28 Şubat günü akşam saat 20.00'de bırakacağı açıklandı.

Sonraki papa

Vatikan, Papa'nın istifası ile onu izleyecek papanın seçimi arasındaki sürenin mümkün olduğunca kısa olmasını umduğunu bildirdi ama henüz kardinallerin yeni papa seçimi için ne zaman toplanacağı açıklanmadı.

Almanya'da hükümet sözcüsü, Papa'nın istifa açıklamasının kendilerini sarstığını ve duygulandırdığını söyledi, 16. Benediktus'un tarihe kilisenin başındaki bir düşünce insanı olarak geçeceğini kaydetti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.