'Papa Roma'da çok yalnızdı'

Son güncelleme: 12 ŞUBAT 2013 - TSİ 11:30

Papa 16. Benediktus 2005 yılında 2. Jean Paul'ün yerini aldığında, kişiliği ve bu makama yaklaşımı konusunda iki görüş ortaya atılmıştı.

Bir kesim "ömrü boyunca bu koltuğa gözünü dikmiş olan hırslı bir din adamının son hamlesi" demiş, onu tanıyan bir başka kesim ise Kardinal Ratzinger'in bunu tanrının kendisini sınamak için reva gördüğü bir çile olarak yaşayacağını öne sürmüştü.

BBC 2 için, Papa'nın 2010 yılındaki İngiltere ziyareti öncesinde bir belgesel hazırlayan Katolik gazeteci Mark Dowd, ikinci görüşe katılıyor ve "Bu içine kapanık bu teoloji profesörünün kendisini en rahat hissettiği yer üniversite koridorlarıydı" diyor.

Dowd, üç yıl önce bu belgeseli hazırlarken, Papa 16. Benediktus'un kardeşi Georg Ratzinger ve yakın aile dostları Margarete Ricardi ile görüşmüş.

Bu görüşmelerde, yaptığı sohbetlerden edindiği izlenim, Papa'nın Roma'da, kalabalıkların içinde yapayalnız olduğu.

Gazeteci Dowd, "Bir tür Katolik Kral Lear figürü" diye tarif ediyor Papa'nın yalnızlığını.

Aile dostu Margarete Ricardi, Papa'nın Roma'da ne kadar yalnız olduğunu anlatmış kendisine uzun uzun.

Öyle ki, Papa Roma'dan sık sık telefonla evini, memleketini arıyor, uzun uzun sohbetler ediyor, eski arkadaşlarını kendisini ziyaret etmeleri için sürekli Roma'ya çağırıyormuş.

Gazeteci Dowd, bütün bunların aslında Papa'nın Roma'da, çevresindeki insanlardan çok azına yakın hissettiği veya güvendiğinin anlaşıldığı mesajını çıkarıyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.