Avustralya Aborijinleri 'yerli halk' olarak tanıdı

Son güncelleme: 13 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:00

Avustralya parlamentosu, Aborijinleri ve Torres Boğazı ada halkını, ülkenin ilk sakinleri olarak tanıyan yasa teklifini oy birliğiyle kabul etti.

Bu girişim, yerlilerin anayasada da tanınması için yapılması planlanan referandumun ilk adımı olarak değerlendiriliyor.

Bu yıl yapılması planlanan halk oylaması ertelenmişti. Kararda, hükümetin referandum için destek toplamak için zaman kazanma arayışının etkili olduğu düşünülüyor.

Avustralya hükümeti beş yıl önce de yerlilere yapılmış haksızlıklardan dolayı özür dilemişti.

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, "Halkın bu adalet kampanyasını destekleyeceğine inanıyorum; Avustralyalılar yerli kültürü ve tarihinin hepimiz için gurur kaynağı olduğunu biliyor" dedi.

Muhalefetteki Liberal Parti lideri Tony Abbott da yerlilerin anayasada tanınmasının çoktan yapılması gereken bir iş olduğunu vurguladı.

Eski başbakan Kevin Rudd 2008'de Aborijinlerden resmen özür dilerken, ailelerinden zorla koparılan çocukları "kayıp kuşaklar" olarak tanımlamış ve "derin acı, üzüntü ve kayıplara neden olan uygulamalara" gönderme yapmıştı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.