Azerbaycan: Resmi teze karşı çıktı, kulağına ödül kondu

Son güncelleme: 13 ŞUBAT 2013 - TSİ 15:08

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Dağlık Karabağ bölgesi için 1990'lı yıllarda yaşanan savaş sırasında bölgenin savunmasız Ermeni halkının başına gelenleri hikaye eden Azeri yazar Ekrem Eylisli'ye yönelik tehditlerden Azerbaycan hükümetini sorumlu tuttu.

Örgüt, uluslararası toplumu Azerbaycan hükümetini, bu tehditleri soruşturmaya zorlamalarını istedi.

75 yaşındaki önde gelen Azeri yazar ve düşünürü Ekrem Eylisli'nin "Taş Hayalleri" adlı uzun hikayesi, Ermeni nüfusa yönelik kitlesel saldırılara, linç olaylarına yer veriyor.

Azerbaycan'da geniş bir kesim bu nedenle kitabı "Azerilerin kötülenmesi" olarak algılıyor.

Azerbaycan hükümeti, başından beri bu bölgede yaşananlardan Ermenistan hükümetinin sorumlu olduğunu savunuyor.

Halk Yazarı ünvanı geri alındı

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, tartışmaların alevlenmesi ardından, Azerileri gayri insanı bir şekilde resmettiğini söyleyerek, Eylisli'nin aylık 1,270 dolar karşılığı emekli maaşının kesildiğini ve kendisine devlet tarafından verilmiş "Halk Yazarı" ünvanının geri alındığını açıkladı.

Bunu iki gün önce hükümet yanlısı milletvekili Hafız Hacıyev'in, yerel medyaya Eylisli'nin kulağını kesip getirene 12,700 dolar ödül vereceğini açıklaması izledi.

Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Ehsan Zahid tehditle ilgili olarak henüz kimsenin şikayetçi olmadığını ama buna rağmen soruşturma yapılacağını söyledi.

Bütün bu olaylar Eylisli'nin henüz Azerice olarak yayımlanmayan hikayesi Taştan Hayaller'in Rus edebiyat dergisi Drujba Narodov'da (Halkların Kardeşliği) çıkmasından bu yana patlak verdi.

O günden beri kapısının önünde gösteriler yapan bazı gruplar, yazarın kitaplarını yakıyor.

Evinin önünde kitapları yakılıyor

Yazarın eşi ve oğlu da bu yüzden işlerinden oldu.

Ekrem Eylisli

"Azerilerle Ermenilerin düşman olmadığını göstermeye çalıştım. Ermeni bir yazarın da bir gün Azerilerin çektiklerini yazmasını umuyorum. "

İnsan Hakları İzleme Örgütü Eylisli'nin oğlunun Gümrük Müdürlüğü'ndeki üst düzey görevinden istifa etmek zorunda bırakıldığını bildiriyor.

Yazarın eşi de aynı şekilde kütüphanecilik işinden ayrılmaya zorlanmış.

HRW Avrupa ve Orta Asya masası başkanı Hugh Williamson, "Azerbaycan yetkilileri Eylisli'nin güvenliğini sağlamakla yükümlü. Onun yerine onun tehdit edilmesi çabalarının başını çektiler, düşmanca bir söylem ve korkunç iftiralarla onu tehlikeye attılar" dedi.

Ekrem Eylisli, geçen hafta Associated Press ajansına verdiği mülakatta, romanının birbirine düşmanlık besleyen Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir barış çağrısı olmasını umduğunu, bir Ermeni yazarın da aynı şekilde Azerilerin çektiklerini yazmasını umduğunu söyledi.

Eylisli, "Azeriler ile Ermenilerin düşman olmadığını göstermeye çalıştım" dedi.

Ermeni komşularını etnik şiddetten korumak isteyen iki Azeri erkeğin hikayesini anlatan Taştan Hayaller, aslında 2007 yılında yazıldı ancak ilk kez bundan 5 yıl sonra Rusça olarak yayınlanabildi.

Associated Press ajansına göre, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı, yazar Eylisli'nin gördüğü muameleye ilişkin açıklama isteyen basın mensuplarının telefonlarına yanıt vermediler.

'Hrant Dink gibi'

Türkiye'den yazar ve yayıncı Ragıp Zarakolu da, Eylisli'ye yönelik tehditlere dikkat çeken bir basın açıklaması yaparak "Bir zamanlar Maraş'ta, Sivas'da bizim tanık olduğumuz gibi şimdi Eynisli'nin evinin önünde lince hazır kalabalıklar seferber ediliyor. 'Baltanı kap da gel' sloganları atılıyor" dedi.

Zarakolu açıklamasını "Hrant Dink benzeri yeni bir cinayetin yeniden işlenmesinin önüne geçilebilmesi için uluslararası kamuoyunu, Türkiye ve Azerbaycan demokrat kamuoylarını Ekrem Eylisli ile aktif dayanışmaya çağırıyorum" diye noktalıyor.

Eylisli kimdir?

Ekrem Eylisli, romancılığının yanında, senarist ve dramaturg olarak da ün yapmış bir edebiyatçı.

Oyunları, Erivan da dahil bir çok eski Sovyet şehrinde sahnelenmiş.

Azerbaycan'da bir çok dergi ve gazetede yazıları yayınlanmış olan 75 yaşındaki yazar, 2005 yılında milletvekili de seçilmiş.

Eylisli yazarlığının yanısıra bir çok önemli edebi eseri Azeri diline kazandıran bir çevirmen.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.