Genç fil annelerin yavruları 'tehlikede'

Son güncelleme: 14 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:52

Afrika erkek filleri 25-30 yaşlarında ergin oluyor, dişiler ise 10-12 yaşlarında doğurganlaşıyor.

Biyoloji Mektupları dergisinde yayımlanan bir araştırma yavru fillerin ilk iki sene içindeki beslenme ve bakım düzenlerinin 40 yıllık hayatları üzerinde derin etki yaptığı sonucuna vardı.

Araştırmacılar, tıklayın yaşam alanı değişikliği ile iklim değişikliklerinin de filler üzerinde ciddi etkiler yaptığını belirlediklerini söylüyor.

Araştırmayla ilgili raporu kaleme alanlardan Stirling Üniversitesi Pyllis Lee, genç yaştaki annelerin tecrübesiz olduğunu, bu nedenle iyi bakım yapamadığını ama bunun yanında fiziksel olarak da gerekli biyoloji olgunluğa erişmedikleri için yetersiz kaldıklarını söylüyor.

Pyllis "Sonuç olarak, genç annelerin yavruları kısa bir zaman içinde ölüyor; ama hayatta kalanlar, özellikle erkekler hayatlarının geri kalanında dezavantajlı bir konumda yaşamaya devam ediyor." diyor.

Araştırmacıların dikkat çektiği bu yetersizlikler arasında cinsel güç ve olgunlaşma ile ilgili sorunlar da bulunuyor.

Genç annelerin ya da iyi bakım ve beslenme görmeyen yavruların akranlarına kıyasla daha kısa kaldıklarını söyleyen araştırmacılar, erkek fillerin olgunluğa 25-30 yaşlarında ulaştığını, dişilerin ise 1-12 yaşından itibaren doğurgan olduğunu belirtiyor.

Stirling Üniversitesi'nden Pyllis Lee, üremenin erkeklerin son derece güçle ve iri olmalarını gerektirdiğini zira üreme sırasında erkeklerin büyük fiziki efor sarf etmesi gerektiğini, çiftleşme sırasında yanaklarından testosteron salgısı aktığını söylüyor.

Sosyal destek sistemi yavruların kurtulma ve iyi bakım şanslarını artırıyor; anne filler yetişkin ve tecrübeli olmasa da, grup içinde büyük annelerin bulunmasının yavruların gelecek için şanslarını artıracağını belirtiyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.