Tunus Başbakanı istifa etti

Son güncelleme: 20 ŞUBAT 2013 - TSİ 07:35

Tunus Başbakanı Hammadi Cibali, yeni bir hükümet kurma girişiminin sonuçsuz kalması üzerine istifa etti.

Cibali, muhalefet lideri Şükrü Belaid'in öldürülmesinden sonra artan gerilimi düşürmek için yeni bir koalisyon kurma çabasındaydı.

Başbakan, mensubu olduğu İslamcı En Nahda partisinin teknokratlar hükümeti kurma planına destek vermemesi halinde istifa edeceğini söylemişti.

Belaid'in 6 Şubat'ta öldürülmesinden sonra geniş çaplı protesto eylemleri düzenlenmiş ve koalisyon hükümetinden istifalar başlamıştı.

Hammadi, Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki'ye istifasını sunduktan sonra "Girişimin sonuç vermezse isitfa edeceğimi söyledim ve şimdi öyle yapıyorum" dedi.

Başbakan, "büyük bir düşkırıklığı" yaşadığını ve istifasıyla halka verdiği sözü tuttuğunu söyledi.

Hammadi, baskıcı lider Zeynel Abidin bin Ali'yi deviren halk ayaklanmaya gönderme yaparak "Girişimimin başarısız olması Tunus'un ya da devrimin de başarısızlığı anlamına gelmez" diye konuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.