Kuzey Kore yabancılara 3G erişimi verecek

Son güncelleme: 22 ŞUBAT 2013 - TSİ 18:07

Kuzey Koreli GSM şirketi Koryolink, yabancı ziyaretçiler ve ülkede yaşayan yabancılar için 3G mobil internet erişimi sunmayı planlıyor.

Koryolink'in ortağı olan Mısır telekom firması Orascom'un tahminlerine göre, bir milyondan fazla Kuzey Koreli cep telefonu kullanıyor.

Ancak, Kuzey Korelilerin, yeni mobil internet sistemini kullanamayacakları bildiriliyor.

Orascom, 3G veri iletişim sistemini 2008 yılında uygulamaya sokmuştu.

Ülkede, Güney Kore'yi aramak da dahil, uluslararası konuşmalar yasaklanmış durumda.

2013 yılı Ocak ayında, hükümet, yabancı ziyaretçilerin başka ülkelerde kayıtlı cep telefonlarını ülkeye sokmalarına izin vermeye başlamıştı.

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Kuzey Kore'ye yaptığı ziyaretin ardından yazdığı blogda, ülkenin kendisini tecrit etme kararının, vatandaşlarının fiziksel dünyasını ve ülkenin ekonomik büyümesini etkileyeceğini yazmıştı.

Schmidt, 3G internet erişiminin varolan sistemin üzerine inşa edilmesinin oldukça kolay olduğunu da belirtmişti.

Kuzey Kore'de internet erişimi, ülke vatandaşları için oldukça kısıtlı durumda.

Ülke nüfusunun büyük bir kısmının ancak, resmi bazı sayfalara erişimi var.

Kuzey Kore uzmanı Scott Thomas Bruce BBC'ye yaptığı açıklamada, bu sayfaların resmi medya ile bazı sohbet ve sosyal iletişim sayfalarından ibaret olduğunu söyledi.

Bruce, oluşturulan sistemin, yetkililerin isteği üzerine kontrol edilip gerektiğinde kapatılabilecek bir sistem olduğunu da belirtti.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.